Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kuchnia serce domu

Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte) W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy...
Kuchnia w kształcie litery U to układ najwygodniejszy, wszystko jest pod ręką – optymalne ustawienie sprzętów: lodówka – blat – zlewozmywak – blat – płyta – blat (fot. Nolte)
W kuchni warto przewidzieć miejsca siedzące - jeśli jest dość miejsca w formie tradycyjnego stołu, jeśli nie np. przy niższym blacie przy wyspie (fot. Pfleiderer Prospan)
Urządzając sporą kuchnię coraz częściej decydujemy się na modną wyspę (fot. Komandor)
Planując urządzenie na wyspie miejsca do gotowania musimy nabyć specjalny, zwieszający się z sufitu, okap wyspowy (fot. Elprim Wika)

To tu domownicy spotykają się rano, nim wyruszą w nowy dzień i tu wieczorem przy kolacji dzielą się przeżyciami. Tu coraz częściej gościmy przyjaciół na kawie, tu przy herbacie zapadają najważniejsze decyzje... Kuchnia to serce domu. Warto kierować się tą starą maksymą planując kuchnię w swoim nowym domu.

Zwykle łączymy ją, przynajmniej częściowo, z salonem. Przez długi czas panował trend, by kuchnia udawała salon, przez co traciła swój smakowity charakter i ciepło. A może warto zrobić odwrotnie - niech salon będzie dodatkiem do kuchni. Włączmy rodzinę we wspólne gotowanie, zaprośmy przyjaciół na wieczór z pitraszeniem wymyślnych potraw - zgodnie z ideą modnego homingu. A potem z kawą można przejść dwa kroki do drugiej części, salonu, by na wygodnych kanapach rozmawiać, słuchać muzyki, czy obejrzeć dobry film.

 

Dobry plan

 

Mimo, że gotowanie może być przyjemnością, zwłaszcza w towarzystwie, warto kuchnię urządzić tak, by tracić w niej jak najmniej czasu.

 

Dobry, przemyślany projekt kuchni pozwoli istotnie zminimalizować potrzebny nakład czasu, sił i pracy. Dowiedziono, że przy odpowiednim rozmieszczeniu mebli i sprzętów kuchennych skraca się czas przygotowywania posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 28%.

 

Ogromne znaczenie ma układ kuchni. Jeśli to możliwe, ustawmy szafki w kształcie litery U (ewentualnie dwurzędowo), litery G (może z wyspą) lub wybierzmy układ w L. Zdecydowanie najmniej wygodna jest kuchnia jednorzędowa. W uproszczeniu chodzi o to, by roboczy trójkąt lodówka-zlewkuchenka był jak najbardziej zwarty.

 

W kuchni możemy wyodrębnić strefy: zapasów (lodówka i produkty), przechowywania (naczynia, szklanki, sztućce), zmywania (zlew, zmywarka, kosz na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, miski, mikser, przyprawy) i gotowania (kuchnia, piekarnik, mikrofalówka, garnki). Strefy te należy umieścić w powyższej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osoby leworęcznej odwrotnie).

 

Ponieważ wszystko zaczyna się od wyjęcia potrzebnych do gotowania rzeczy, pierwsza, przy drzwiach wejściowych, stać powinna lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Obok lodówki przyda się miejsce do wyładowywania zakupów i blat do czyszczenia, krojenia i obierania wyjętych z lodówki produktów. Bezpośrednio przy nim powinien znaleźć się zlewozmywak, gdzie możemy je umyć lub wypłukać. Wygodnie jest pod zlewem umieścić kosz na śmieci, w tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. Po drugiej stronie zlewozmywaka potrzebny jest blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania. Ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy, blat nie powinien być krótszy niż 80 cm. Jeżeli planujemy ciąg szafek na górze - to nad tą częścią blatu wygodnie jest przechowywać przyprawy. W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, nad nimi oczywiście instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną do reszty mieszkania. Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć stoliczek lub kawałek blatu, który posłuży do stawiania gotowych już dań, a także do gromadzenia brudnych naczyń.

 

Wygodne gotowanie

 

Planując wygodną kuchnię warto zwrócić uwagę na wystarczającą długość blatów roboczych, dużą liczbę szuflad w zabudowie (można wszystkie dolne szafki zastąpić szufladami), przewidzianą na zapas liczbę gniazdek elektrycznych, dobre oświetlenie blatu roboczego.

 

Spędzając zbyt dużo czasu w jednej, stojącej pozycji można doprowadzić do zbytniego obciążenia kręgosłupa. Dlatego warto zadbać o dwie istotne sprawy - przewidzieć możliwość wykonywania prac kuchennych na siedząco i dostosować wysokość blatów i stołu do naszego wzrostu. Będzie to możliwe gdy wybierzemy szafki z regulowanymi nóżkami.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".