Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ciepły krąg światła

Kuchnia dobrze oświetlona (fot. Mebel Rust) Najlepiej gdy okno kuchenne wychodzi na północ lub wschód (fot. Alno Ekspert Zielonka) Lampki powinny pasować do stylu szafek (fot. Nolte)Lampki pod szafkami oświetlą blat roboczy, a te we wnętrzu szafek wydobędą urodę szkła, miseczek, dzbanuszków i talerzy. Światełka w okapie i piekarniku pomogą przy pieczeniu i...
Kuchnia dobrze oświetlona (fot. Mebel Rust)
Najlepiej gdy okno kuchenne wychodzi na północ lub wschód (fot. Alno Ekspert Zielonka)
Lampki powinny pasować do stylu szafek (fot. Nolte)

Lampki pod szafkami oświetlą blat roboczy, a te we wnętrzu szafek wydobędą urodę szkła, miseczek, dzbanuszków i talerzy. Światełka w okapie i piekarniku pomogą przy pieczeniu i gotowaniu, a lampa nad stołem otuli domowników ciepłym kręgiem światła.

Wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła.

 

Podstawą oświetlenia dziennego jest okno i najlepiej, gdy wychodzi ono na północ lub wschód. Dobrze jest przy oknie umieścić zlewozmywak. Należy wtedy zwrócić uwagę na miejsce umieszczenia baterii, by otwierane skrzydło okna nie zawadzało o wylewkę.

 

W średniej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umieszczona tradycyjnie, pośrodku sufitu lub nad stołem. Jej zadaniem jest oświetlić całe pomieszczenie i sprawić, by dobrze widoczne były wnętrza górnego rzędu szafek wiszących. Gdy kuchnia jest duża, przydadzą się dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlały pomieszczenie. Dobrze sprawdzają się oczka świetlne w suficie podwieszanym lub nad szafkami wiszącymi.

 

Jasny blat

 

Oświetlenie blatu roboczego najlepiej zamontować pod wiszącymi szafkami. Może to być kilka niewielkich lampek, z których strumień światła będzie padał na blat, zlewozmywak i kuchenkę. Innym, równie dobrym, rozwiązaniem jest podłużna, bezcieniowa świetlówka. Warto zwrócić uwagę na to, by snop światła zawsze był skierowany bezpośrednio na blat i gospodyni nie raził w oczy.

 

Lampa nad stołem

 

Planując oświetlenie tej części kuchni warto zachować umiar - przestrzeń dookoła stołu nie powinna być ani zbyt jaskrawa, ani zbyt ciemna.

 

Najlepiej sprawdzają się tu lampy o regulowanej długości zawieszenia, które można dowolnie opuszczać i podnosić. Oczywiście, powinny "zatrzymywać się" na takiej wysokości, by ich światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. Umieszcza się je pojedynczo lub po kilka, najlepiej bezpośrednio nad blatem stołu. Warto zwrócić uwagę na to, by klosze lamp były zamknięte od góry - wtedy cały snop światła skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w lekkim, miłym dla oka, półcieniu. Po bokach można rozstawić lampy stojące lub zamontować kinkiety.

 

Nad stołem najlepsze będą żarówki dające ciepłe światło. Niezbyt korzystne jest światło emitowane przez jarzeniówki, które w znacznym stopniu zmienia kolor potraw.

 

Lampy stołowe spełniają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Dlatego ważne jest, by pasowały do wystroju i kolorystyki wnętrza.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".