Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pomaluj swój świat

Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle szarych ścian przedpokoju (fot. TBD, Beckers) Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko (fot. Komfort) Kolor jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit...
Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle szarych ścian przedpokoju (fot. TBD, Beckers)
Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko (fot. Komfort)

Kolor jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit – uspokajająco. Decydując się na określoną barwę należy zastanowić się, jak będzie ona odbierana. Kolor jest, bowiem, postrzegany znacznie szybciej niż faktura czy kształt.

Kolor ma decydujący wpływ na nasz odbiór wnętrza. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze. Odwrotnie jest z kolorami ciemnymi, nasyconymi, które optycznie zmniejszają pomieszczenie, ale jednocześnie sprzyjają tworzeniu intymnej atmosfery. Wiadomo też, że ten sam kolor w dziennym świetle i przy sztucznym oświetleniu, wygląda inaczej. Stosując dyskretne i dekoracyjne oświetlenie wzmacniamy intensywność barwy, potęgując jej działanie. Warto też zwrócić uwagę na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pomieszczeniach wychodzących na północ nie powinno się stosować ciemnych barw, które będą działały przygnębiająco. Tutaj znakomicie sprawdzą się kolory jasne, pochodne żółtego, które rozświetlą wnętrze. Odwrotnie jest w przypadku pomieszczeń zwróconych na południe, gdzie swobodnie można stosować ciemniejsze barwy. Natomiast jasne kolory mogą się okazać tu zbyt jaskrawe.

 

Na odbiór barw ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której zostały zastosowane. Na gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych – ciemniejszego i mniej intensywnego.

 

Tłem uniwersalnym dla innych kolorów jest biel. Jednak zastosowana w pomieszczeniu samotnie stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Natomiast znakomicie współgra z innymi kolorami. Pod wpływem światła biel przyjmuje delikatny odcień, ulegając jednocześnie wpływowi sąsiadujących z nią kolorów.

 

Odcienie szarości, barwy neutralnej, świetnie wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych kolorach. Są też znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Szarości są często wykorzystywane we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, wyposażonych w proste meble.

 

Kolory natury – brązy i beże dają poczucie ciepła i solidności. Beże pasują do każdego wnętrza, natomiast brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów.

 

Kolor zielony, w zależności od nasycenia żółci i błękitu, może mieć chłodną lub ciepłą temperaturę. Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksująco, nadają się do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych. Ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach.

 

Błękity wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują odczucia chłodu, wyobcowania i melancholii. Kolor niebieski świetnie sprawdza się w sypialni, natomiast lepiej nie stosować go w jadalni.

 

Wszelkie odcienie żółci w pomieszczeniach wywołują pozytywne reakcje osób w nich przebywających. Przywołują radość, optymizm i ożywienie, a pastelowe odcienie sprzyjają odpoczynkowi.

 

Czerwień pobudza aktywność fizyczną, więc warto ją stosować w pokojach ćwiczeń. Może być też użyta na klatkach schodowych i w przedpokojach. Nie nadaje się jednak do pokojów pracy, gdzie potrzebna jest koncentracja i spokój.

 

We wnętrzu ogromnie ważne są zestawienia różnych barw ze sobą. Zestawienia monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru) są najbezpieczniejsze. Poprzez wtapianie barw i zastosowanie we wnętrzu kilku tonacji jednego koloru, eliminowane są ostre, mogące drażnić oko kontrasty. Do pomalowania ścian, sufitu i elementów drewnianych należy wykorzystać trzy odcienie jednej barwy. Najjaśniejszym pokrywa się sufit, pośrednim ściany, a najciemniejszym framugi drzwi i listwy przypodłogowe. Jeśli pomieszczenie jest zbyt wysokie, warto zmienić kolejność i pośrednim kolorem pomalować sufit, a najjaśniejszym ściany. Pozwoli to na optyczne obniżenie pokoju.

 

Zestawienia harmonijne tworzą kolory sąsiadujące ze sobą w kole barw, czyli np. żółty i zielony, niebieski i turkusowy. Malując pomieszczenie takimi barwami nadamy mu łagodny i interesujący wygląd. Jednocześnie uzyskamy wrażenie przestronności.

 

Kontrastowe zestawienie barw to najbardziej odważny sposób aranżacji wnętrza. Żeby pomieszczenie nabrało wyrazistości i bardziej zdecydowanego wyglądu, należy zastosować przeciwstawne sobie kolory. W zależności od tego czy wybierzemy czerwień i kontrastującą z nią zieleń, czy spokojniejsze beże o różnej intensywności, za każdym razem możemy spodziewać się zaskakującego rezultatu.

 

Jednak wnętrze to nie tylko kolory, ale również materiały, z którymi je zestawiamy. Ciemne drewno egzotyczne w towarzystwie czerwieni jest bardzo eleganckie. Nowoczesna mieszanka to intensywne kolory połączone z metalem, szkłem lub plastikiem. Natomiast barwy ziemi, czyli beże i brązy, znakomicie wyglądają w połączeniu z drewnem, lnem lub tekturą, tworząc wnętrza ekologiczne. Wybierając kolory do naszego salonu trzeba pamiętać, że powinny one współgrać z kolorami znajdującego się w nim wyposażenia.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".