Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domowy plac zabaw

Efektownym i praktycznym pomysłem w pokoju dziecka jest baldachim – gdy nadchodzi pora spania, zasłaniamy firaneczki, które odcinając dziecko od światła i ciekawych widoków, pomagają mu się wyciszyć (fot. Vox Industrie) Pokój dziecka powinien być pełen światła, wesoły i kolorowy (fot. Komandor) W pokoju powinno być dużo miejsca na dziecięce skarby –...
Efektownym i praktycznym pomysłem w pokoju dziecka jest baldachim – gdy nadchodzi pora spania, zasłaniamy firaneczki, które odcinając dziecko od światła i ciekawych widoków, pomagają mu się wyciszyć (fot. Vox Industrie)
Pokój dziecka powinien być pełen światła, wesoły i kolorowy (fot. Komandor)
W pokoju powinno być dużo miejsca na dziecięce skarby – szuflady, kosze i zmyślne wiszące siatki-dziuple na zabawki (fot. IKEA)
Piętrowe kombinacje – łóżko na wysokości, drabinki, kącik "pod daszkiem" to rozwiązanie lubiane przez młodsze i starsze latorośle (fot. IKEA)
Pokój nastolatka to inny świat – możemy tu znaleźć dziwne rzeczy w dziwnych miejscach. Warto samemu podsunąć młodemu człowiekowi „zwariowane” pomysły – fikuśną lampę, grafikę, odlotowy mebel – może dzięki temu unikniemy gorszych rzeczy typu graffiti na suficie, czy płaskorzeźba w ścianie (fot. Fabryki Mebli Forte)

Pokój dziecięcy to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w całym domu. Musi być zaciszną sypialnią, wesołym placem zabaw, spokojnym miejscem do nauki i wygodnym do przyjmowania kolegów. Na dodatek musi być gotowy na zmiany - potrzeby naszego dziecka zmieniają się zaskakująco szybko.

Dla dziecka warto przeznaczyć duży pokój. Tu będzie raczkować, budować domki z klocków i tory dla samochodów. To tu będzie grać w gumę i, niestety, piłkę nożną, ćwiczyć judo i tańczyć. Ważny jest wystrój pokoju – powinien być wesoły, kolorowy, i co najważniejsze, bezpieczny.

 

Małe dziecko mały kłopot

 

Najlepiej, gdy maluszka da się umieścić blisko mamy – to ułatwi stały kontakt i opiekę. Dla maleństwa potrzebne będzie łóżeczko, komódka z szufladami, na której będziemy mogli przewijać dziecko i wygodny fotel dla mamy do karmienia.

 

Na początek można kupić kołyskę, potem łóżeczko 60x120 cm, z którego będzie wyrastać przez 3-4 lata. Nad łóżeczkiem, najlepiej ustawionym w pobliżu okna, można powiesić wesołe ozdoby – żywe kolory stymulują rozwój dziecka. By zapewnić mu spokojny sen można zrobić baldachim, a szczebelki łóżka osłonić miękkim zagłówkiem. Przy łóżeczku warto postawić szafkę na wszystkie niezbędne „drobiazgi” i blat do przewijania z materacykiem w nieprzemakalnym etui.

 

Gdy dziecko zacznie raczkować, zadbajmy o miękką podłogę (np. wykładzina dywanowa) i pamiętajmy o zamaskowaniu kontaktów, założeniu na kanty mebli specjalnych nakładek, zamontowaniu bramki przy schodach i szlabanu do kuchni.

 

Czas na zabawę

 

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie coś budują, burzą, składają – potrzebują więc wolnego miejsca na podłodze. Ponieważ wiele czasu poświęcają też na rysowanie, malowanie, lepienie, w ich królestwie musi znaleźć się spory stolik z wygodnym krzesełkiem i miejsce na eksponowanie prac. Możemy je, oczywiście, przyklejać plastrem do drzwi, choć lepszym rozwiązaniem będzie organizowanie wystaw na tablicy korkowej lub z płyty pilśniowej. Aby uchronić ściany przed niechcianym graffiti, można na odpowiedniej wysokości przybić grubą listewkę i wieszać na niej duże arkusze papieru np. pakowego.

 

Aby utrzymać jako taki porządek, a raczej by móc nauczyć dziecko dbania o własny pokój, musimy pomyśleć o miejscu do przechowywania zabawek. Mało wygodne są otwarte półeczki, z których drobiazgi łatwo spadają. Praktyczne są natomiast wszelkie lekkie i kolorowe pudła oraz skrzynki. Gdy mają kółeczka – łatwo je wsunąć pod łóżko czy blat, przysunąć do ściany.

 

Kolorowy świat

 

Dzieci lubią intensywne kolory. Pamiętajmy o tym kupując meble do ich pokoju, lub przemalujmy te co mamy. Ściany możemy odważnie pomalować lub przykryć barwną tapetą, a podłogę wesołą wykładziną. A może spróbujmy wyczarować w pokoju dziecka bajkowy świat ze słońcem na ścianie, gwiazdami na suficie i lampą z pływającymi rybkami. Przy podejmowaniu decyzji weźmy pod uwagę zdanie dziecka.

 

Lata nauki

 

Co roku kolejne pokolenie pierwszoklasistów zasiada do lekcji i zaczyna mozolne... psucie kręgosłupa. Dlatego ważne jest, by przynajmniej w domu, kącik dla ucznia był urządzony z głową. Najlepiej jest, gdy krzesło i stolik mają regulowaną wysokość i mogą rosnąć wraz z dzieckiem, bowiem między 6 a 14 rokiem życia dziecku przybywa średnio ok. 55-60 cm. Biurko powinno być duże, o szerokości minimum 110 cm i głębokości 50-70 cm. Idealny jest blat, w którym można zmieniać kąt nachylenia (zwykle o 6-16 stopni), co jest uzasadnione troską o właściwą sylwetkę przy pisaniu.

 

Blat nie powinien być z błyszczącego materiału, bo będzie odbijał światło. Jeżeli jest z drewna – połóżmy na wierzchu łatwo zmywalną podkładkę.

 

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju ucznia jest krzesło, które musi być przede wszystkim wygodne. Koniecznie musi mieć regulowane oparcie (naśladujące krzywą naturalnej pozycji kręgosłupa) i poręcze pod łokcie.

 

Ze szczególną starannością należy zaplanować oświetlenie miejsca do nauki. Światło lampy powinno padać z lewej strony – dla osoby praworęcznej, a z prawej – dla leworęcznej. Optymalna odległość między żarówką a oświetlaną częścią blatu to 30 cm.

 

Klatka nastolatka

 

Rodzice dzieci w wieku dojrzewania wiedzą, jak trudną sztuką jest uniknięcie tzw. konfliktu pokoleń. Inne potrzeby, odmienny tryb życia, przejawy zaznaczania indywidualizmu, prowokują do codziennych kolizji. Unikniemy wielu konfliktów – lub przynajmniej zminimalizujemy ich wagę – przydzielając dorastającej latorośli pokój możliwie oddalony od obszarów wykorzystywanych wspólnie. Powinno się w nim znaleźć miejsce do spania, nauki, przechowywania ubrań, książek, no i oczywiście komputer i sprzęt grający. Najważniejsze, by pokój był urządzony według gustu i zwyczajów jego mieszkańca, a nie rodziców.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".