Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stoliczku nakryj się

Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej! Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes...

Stare powiedzenie głosi, że jemy również oczami. Co prawda, nawet na pięknej porcelanie śledź nie będzie smakował jak łosoś, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana... ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały ładniej. I smaczniej!

Wokół stołu rodzina gromadzi się najczęściej. Jak magnes przyciąga on wszystkich głodnych i spragnionych – nie tylko strawy, ale i rozmowy. Spędzamy przy nim długie i miłe chwile. Ważne, by na stole, oprócz smakowitych potraw, znalazły się cieszące oko talerze, sztućce i filiżanki.

 

Wszystko, co dzieje się na stole i dookoła niego powinno być zgodne ze stylem i kolorystyką całego wnętrza. Porcelitowe miski i kubki nie będą pasowały do mebli rodem z epoki Ludwika XIV. Z kolei fikuśne, bogato zdobione filiżanki, wazy i kokilki, choć same w sobie piękne i drogie, w nowoczesnym, industrialnym wnętrzu będą wyglądały trochę śmiesznie.

 

Coraz chętniej wybieramy na nasz stół zastawy o niebanalnym wzornictwie – talerze kwadratowe, owalne, o oryginalnej kolorystyce i zdobieniach, ciekawie łączone materiały – porcelanę, szkło, metal i drewno.

 

Zapraszamy do stołu

 

Nakrycie stołu zaczynamy od osłonięcia blatu.

 

Na co dzień wygodnie jest używać podkładek pod talerze. Mogą być z materiału, bambusa czy rafii. Mniej gustowne są plastikowe, a już raczej nie do przyjęcia z ceraty. Co innego w niedziele i święta. Wtedy niezbędny jest obrus. A najlepiej dwa w kontrastowych kolorach – ten z wierzchu powinien być mniejszy i położony ukośnie.

 

Przy talerzu warto położyć serwetkę – przy posiłku codziennym wygodnie jest używać papierowych, wśród których do wyboru mamy przepiękne serwetki okazyjne. Przy dużej uroczystości w dobrym tonie jest położenie serwetki lnianej np. w kolorze kontrastowym do obrusa.

 

Dopełnieniem pięknego stołu mogą być świeczniki i wazony z kwiatami.

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".