Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zasłony, rolety, parapety

Okno to najpiękniejszy obraz w naszym wnętrzu. Zmieniają się na nim pory dnia i roku, barwy i oświetlenie. Płyną chmury, czasem pada deszcz lub przeleci ptak. Tak wyjątkowe dzieło sztuki naprawdę jest godne najlepszej oprawy. Aranżacja okna powinna być zgodna z wystrojem wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym lub...

Okno to najpiękniejszy obraz w naszym wnętrzu. Zmieniają się na nim pory dnia i roku, barwy i oświetlenie. Płyną chmury, czasem pada deszcz lub przeleci ptak. Tak wyjątkowe dzieło sztuki naprawdę jest godne najlepszej oprawy.

Aranżacja okna powinna być zgodna z wystrojem wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu ekologicznym lub minimalistycznym pasować będzie drewniany parapet, bambusowa roleta, naturalny len lub juta na zasłony. W salonie ze stylowymi meblami lepiej zaprezentuje się parapet marmurowy oraz bogata i kolorowa dekoracja okien.

 

Innym ważnym czynnikiem jest moda. Na szczęście łatwo za nią podążać, bowiem zmiana wystroju okna jest łatwa i nie wymaga dużych inwestycji.

 

Ubieramy okna

 

Modne dekoracje okien są proste, z pozoru naturalne. Ot, jakaś materia, np. muślin, tiul, szyfon, jakby od niechcenia zarzucona na karnisz czy upięta na drążku i spływająca miękko na podłogę. Ale to tylko pozorna nonszalancja. Bardzo ważne jest bowiem dobre upięcie zasłon, wyeksponowanie atrakcyjnej faktury materiału, a także właściwy dobór karnisza.

 

Sposób upięcia zasłon dopasowujemy do stylu wnętrza. Najpopularniejsze jest marszczenie ołówkowe, które polega na uchwyceniu tkaniny w równych odstępach. Można to zrobić za pomocą tzw. żabek, pętelek, troczków lub innych uchwytów, które bez problemów powinny przesuwać się na karniszu. Łatwym sposobem upięcia materiału jest przyszycie do niego specjalnej taśmy, która po wyciągnięciu sznurków sama równo go marszczy.

 

Bogactwo wzorów, barw i materiałów, z których wykonane są karnisze do zasłon sprawia, że nie musimy już maskować ich osłonami. Kute z żelaza, toczone z drewna, zakończone strzałą, zawijasem lub szklana kulą... Do wyboru, do koloru. Warto jednakże pamiętać, że pręty te służą do utrzymania ciężaru zasłon, muszą więc być dostatecznie sztywne. A jeżeli nic nie wybierzemy, możemy materię upiąć na ...stalowej lince rozciągniętej wzdłuż okna. Takie rozwiązanie nadaje się szczególnie do zwiewnych, prześwitujących tkanin - podkreśla ich delikatność i zwiewność. Zamiast linki na hakach (też mogą być stylizowane) można zawiesić drążek z bambusa - pasuje do wnętrz, w których znajdziemy elementy etniczne, niekoniecznie rodem z Afryki czy Azji.

 

Rolety, czyli zwijane i opuszczane kawałki materiału są modne, efektowne i praktyczne. Chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Podniesione nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu widoczne jest całe okno i wszystko to, co jest ustawione na parapecie. Opuszczając je na odpowiednią wysokość łatwo regulujemy dopływ światła.

 

Mogą być wykonane z gęsto tkanego materiału, drewna, bambusa, maty słomianej, papieru ryżowego i z metalu. Na rynku dostępne są też rolety z tworzyw sztucznych, doskonale imitujących drewno i bambus.

 

Na zewnątrz okna możemy zamontować aluminiowe rolety. W zimie będą dodatkową skuteczną przeszkodą na drodze uciekającego z mieszkania ciepła. W nocy, prócz zaciemnienia sypialni stłumią nieco hałasy dochodzące z zewnątrz. Chronią także przed... złodziejami (wykonane z blachy i montowane na prowadnicach z grubego metalu, powinny zniechęcić nieproszonych gości).

 

Bardzo modne są rolety rzymskie. Montuje się je do ściany bądź sufitu. Pociągając za sznurek lub łańcuszek odsłaniamy okno, a rolety układają się w równe fałdy. Rzymskie rolety nie wymagają dużej ilości tkaniny (ich szerokość jest precyzyjnie zgrana z rozmiarem okna).

 

Najmodniejsze są te najprostsze, gładkie - pasujące do każdego wnętrza, zarówno urządzonego nowocześnie, z niewielką liczbą mebli, jak również tradycyjnie.

 

Jeżeli chcemy, by rolety pełniły funkcje dekoracyjne - wybierzmy materiał filtrujący światło w naturalnym kolorze i o wyraźnej fakturze, jaką ma np. surowy jedwab, len czy juta. Natomiast, gdy mają nas one chronić przed nadmiarem słońca - lepsze będą materiały grubsze, ciemne, nie przepuszczające światła.

Ciąg dalszy artykułu w numerze specjalnym
Budujemy Dom "Wnętrza 2006"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".