Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z klasą i na miarę

Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia wizualne. (fot. Cerrol) A może by ozdobić pokój kąpielowy elementem nietypowym? Akwarium jest trochę jak klejnot, a trochę jak metafora łazienki – domowej oazy wodnej. (fot. Kerpol) Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli. (fot. Ceramika Tubądzin)Łazienka - nasz osobisty intymny azyl. Choć...
Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia wizualne. (fot. Cerrol)
A może by ozdobić pokój kąpielowy elementem nietypowym? Akwarium jest trochę jak klejnot, a trochę jak metafora łazienki – domowej oazy wodnej. (fot. Kerpol)
Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli. (fot. Ceramika Tubądzin)
Łazienka - nasz osobisty intymny azyl. Choć jej funkcje reprezentacyjne są ograniczone - wszak nie przyjmujemy w niej gości - warto ją zaprojektować szczególnie starannie. To tu będziemy "chwytać" energię u progu dnia, a wieczorem odnawiać nadwątlone całodzienną bieganiną siły. Dlatego nasza łazienka musi być funkcjonalna i niezawodna technicznie, a przy tym piękna, czyli zgodna z naszymi wyobrażeniami. Dziś pogodzenie tych zalet jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Z PLANEM

Łazienka idealna? Nie bójmy się tego określenia, nawet jeśli przeznaczone na nią pomieszczenie jest niewielkie, a nasze zasoby finansowe ograniczone. Idealna nie znaczy bowiem "wycięta z katalogu", ale dostosowana do warunków lokalowych, naszych możliwości i oczekiwań.

 

Bogaty wybór wyposażenia i nowoczesne technologie wykończeniowe pozwalają dziś nawet bardzo małą łazienkę zaplanować w sposób wygodny i estetyczny. Taki niewielki "kompakt" z umiejętnie dobranym nowoczesnym sprzętem sanitarnym może spełniać zaskakująco wiele funkcji i robić nieoczekiwanie luksusowe wrażenie. Zwykle w domu jednorodzinnym mamy jednak do zagospodarowania co najmniej dwie łazienki, z których jedna pełni rolę uniwersalnej rozbudowanej toalety "ogólnodostępnej", druga zaś to łazienka rodzinna. Ponieważ funkcje obu są nieco odmienne, nasza pierwsza decyzja powinna dotyczyć urządzeń, jakie w nich zamontujemy.

 

W obu pomieszczeniach oczywistością są umywalka i miska ustępowa, przy czym bidet - jeśli go planujemy - wystarczy jeden; montowanie go na użytek gości wydaje się zbytkiem. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci w podobnym wieku, z pewnością w większej łazience warto zamontować dwie umywalki (lub jedną podwójną, bo i takie się zdarzają). Taki tandem ułatwi też życie zapracowanemu małżeństwu. Nawet jeśli lubimy wylegiwać się w wannie, zamontujmy choćby w mniejszej łazience natrysk - nie zawsze będziemy mieli czas na długą kąpiel, a szybki tusz wspaniale pobudza do życia. I jeszcze jedno: o ile to możliwe, "wyprowadźmy" z łazienki wszelkie zbędne funkcje - to warunek wygody i dobrego samopoczucia. Pralkę i suszarki na ubrania przenieśmy w inne miejsce (np. do kotłowni), a najlepiej zaprojektujmy dla nich zawczasu oddzielne pomieszczenie w pobliżu łazienki i sypialni - dystrybucja brudnych i czystych ubrań będzie wówczas przebiegać najsprawniej.

… I Z POMYSŁEM

Gdy określiliśmy już podstawowe założenia funkcjonalne, czas na szczegóły, czyli znalezienie miejsca dla wybranych urządzeń. Mała łazienka z jednej strony ogranicza, z drugiej zaś narzuca rozmieszczenie sprzętów w zgodzie z logiką i ergonomią. Miejsce pozwolą nam tu zaoszczędzić narożna umywalka i sedes z serii mini (kilku producentów oferuje specjalne linie przeznaczone do małych toalet). W niewielkiej przestrzeni sprawdzają się też półokrągłe narożne kabiny prysznicowe.

 

Inaczej w dużej łazience. Tu można poszaleć, warto jednak zachować przy tym rozsądek, by efektem tych szaleństw nie stał się chaos lub wnętrze pozbawione nastroju. Rozległy metraż daje nam możliwość podziału pomieszczenia na strefy: kąpielowo-sanitarną (tzw. mokrą, z WC, bidetem, wanną, natryskiem i umywalką) oraz wypoczynkowo-pielęgnacyjną (suchą, np. z leżanką, łóżkiem opalającym, przyrządem do ćwiczeń lub nawet… niewielką sauną). Warto przy tym pamiętać o możliwościach aranżacyjnych, jakie dają nam montowane na sucho ścianki samonośne. Z ich pomocą poprawimy proporcje i funkcjonalność pomieszczenia, osłonimy co chcemy i - co nie mniej istotne - uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ścianki takie mogą być niskie lub sięgać sufitu, mogą być także pełne bądź ażurowe (z praktycznymi, zastępującymi półki, prostokątnymi otworami). Efektownym rozwiązaniem jest układ wyspowy, czyli zgrupowanie części urządzeń wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki. Nie miejmy przy tym obaw - w dużym pomieszczeniu taki plan ułatwi zarówno komunikację, jak i dostęp do urządzeń. Niski murek z umywalką na wprost wejścia osłoni sedes i bidet, nie odbierając wnętrzu światła, a usytuowana centralnie wanna zapewni nam relaks w poczuciu nieopisanego komfortu. Przestrzennym sercem łazienki może być nawet odpowiednio zabezpieczony natrysk - warto to sobie choćby wyobrazić.

 

Urządzeniu każdej łazienki - i dużej i małej - dobrze posłuży "papierowy test": narysujmy na papierze milimetrowym dokładny plan pomieszczenia, przygotujmy też komplet wyciętych z tekturki mebli i sprzętów łazienkowych. Możemy teraz wypróbować najbardziej ekstrawaganckie ustawienia - eksperyment niekosztowny, a jakże pożyteczny!

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Z klasą i na miarę
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".