Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobry projekt

Nieważne czy kuchnia zamknięta, czy połączona z resztą przestrzeni dziennej - musi być jasna, ergonomiczna i funkcjonalna. I niech będzie interesująca (fot. Mebel Rust) Oto jeden ze sposobów na otwarta kuchnię: ciemna, prosta i szlachetna zabudowa. Nie przytłacza dzięki przeszklonej wstawce, rozjaśnionej wewnętrznym oświetleniem (fot. IKEA) Częściowa osłona - ażurowa ścianka (fot....
Nieważne czy kuchnia zamknięta, czy połączona z resztą przestrzeni dziennej - musi być jasna, ergonomiczna i funkcjonalna. I niech będzie interesująca (fot. Mebel Rust)
Oto jeden ze sposobów na otwarta kuchnię: ciemna, prosta i szlachetna zabudowa. Nie przytłacza dzięki przeszklonej wstawce, rozjaśnionej wewnętrznym oświetleniem (fot. IKEA)
Częściowa osłona - ażurowa ścianka (fot. Opoczno)

Nowoczesna kuchnia jest ważnym elementem domowej i rodzinnej równowagi. Precyzyjnie zaplanowana, ma zdolność przeorganizowywania porządku naszego dnia. W kuchni zaprojektowanej w zgodzie z logiką i zasadami ergonomii, a przy tym po prostu ładnej, czas poświęcony czynnościom roboczym można ograniczyć do minimum. I przebywać w niej głównie dla przyjemności – dla jej ciepła i niewymuszonego familijnego nastroju.

 

Jakiś czas temu dotarła do nas moda na łączenie kuchni z pozostałymi pomieszczeniami strefy dziennej domu czy mieszkania: z jadalnią, salonem, biblioteką. Od tamtej pory upłynęło kilkanaście lat zachwytu Polaków otwartą przestrzenią – jej rozległością, światłem, siłą, z jaką integruje domowników. I cóż się okazało? Po okresie „otwarcia” coraz częściej zastanawiamy się, czy stara dobra zamykana kuchnia nie była rozwiązaniem roztropniejszym, a projekty domów z zamkniętym układem pomieszczeń nieśmiało wracają do łask. Można podejrzewać, że przyczyną nie jest niechęć pań domu do kontaktów z rodziną ani ich zmęczenie towarzystwem. Niejedna z nas pragnęłaby, spędzając czas „przy kotle”, nie rezygnować z rozmów czy zerkania w telewizor. Ale te sterty brudnych naczyń! Te dziesiątki nieestetycznych słoików i torebek z przyprawami! A do tego posiekany, odbarwiony i wiecznie pełen okruchów blat; czy areną tego rozgardiaszu ma być salon, a widzami – goście?

 

Otóż, nie. Można kuchnię zaprojektować w sposób, który uprości prace kulinarne, ułatwi sprzątanie i pozwoli ukryć nieefektowne podręczne drobiazgi bez szkody dla ich „podręczności”. A olbrzymi obecnie wybór mebli kuchennych sprawia, że to praktyczne pomieszczenie możemy dziś wykreować na główną atrakcję estetyczną domu. Trzeba tu tylko dobrego planu i konsekwentnego wykonania.

 

Nie znaczy oczywiście, że kuchnia zamknięta to przeżytek. Zwłaszcza duża, wyposażona w wygodny stół i krzesła, ma wiele zalet. Decyzję warto jednak podjąć z racjonalnych pobudek – połączenie kuchni z salonem wymaga nieco większej dyscypliny, ale tak naprawdę w przemyślanym, dobrze zaprojektowanym wnętrzu kuchennym nietrudno utrzymać ład, a zaplanowane niefortunnie zawsze będzie się wydawało zabałaganione.

KIERUNEK RUCHU

Jak to jest? Najpierw wnosimy do kuchni siatki z zakupami; są w nich rzeczy przeznaczone do lodówki, ale także „suchy prowiant”, który można przechowywać poza nią. To jasne, że blisko wejścia powinniśmy postawić zarówno chłodziarkę, jak i szafki na pozostałe produkty spożywcze. Ideałem jest przechodnia spiżarnia (np. z oddzielną zamrażarką), lecz nie powinna przez nią prowadzić jedyna droga do wnętrza kuchennego, bo to ani ładnie, ani praktycznie. Najwygodniej, gdy łączy kuchnię z garażem – wnoszenie zakupów do domu zimą czy podczas ulewy stanie się przyjemniejsze.

 

Kolejny krok to przygotowanie produktów: rozpakowywanie, mycie, czyszczenie. Następnym przystankiem będzie zlewozmywak, najlepiej z ukrytym w szafce pod spodem koszem na śmieci. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczony w jednej z komór zlewu „zsyp” na odpadki, połączony ze schowanym w szafce zasobnikiem; możemy wtedy obierać warzywa bezpośrednio nad nim. Pomiędzy zlewem a lodówką potrzebny jest niewielki blat, na którym można wygodnie rozpakować zakupy.

 

Kolej na główne miejsce kuchennej pracy: długi (co najmniej 80 cm) i wygodny blat do przygotowywania potraw. Tu pod ręką powinniśmy mieć zestaw desek i noży, a także przyprawy. Można je schować w szafce nad blatem, a jeśli takiej nie przewidujemy – w estetycznych pojemnikach. I wreszcie strefa gorąca z kuchenką, piekarnikiem, wbudowanym grillem. Dobrze, gdy kończy ją niewielki blat, na którym będziemy mogli ustawić gotowe potrawy.

 

Równie istotny, jak kolejność urządzeń (zgodna z ruchem wskazówek zegara, a dla osób leworęcznych – odwrotnie), jest układ całej kuchni. Gdyby sprzęty umieścić wzdłuż jednej ściany, ciąg roboczy zająłby co najmniej cztery metry. W codziennej krzątaninie zmienią się one w dobre kilkaset metrów biegania od szafki do szafki. Korzystniej zaplanować kuchnię na planie litery U, L, lub w dwóch ciągach na przeciwległych ścianach.

 

W dużym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna – element zabudowy dostępny ze wszystkich stron. Umieszczamy na niej zwykle płytę kuchenną z niewielkim blatem, ale można tam zainstalować również zlewozmywak. Czasem łączymy z wyspą barek lub niewielki stolik. Jej zaletą jest niestandardowe ujęcie przestrzeni kuchennej, oryginalny wygląd, a także to, że może przy niej wygodnie pracować kilka osób.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".