Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Po pierwsze styl

Drewniana podłoga – od lat niezagrożona pozycja lidera (fot. Kronopol) Niebieskie deski na jednej ze ścian, obok białe cegiełki – wnętrze oryginalne i z charakterem (fot. Kronopol) Szare panele laminowane, szare betonowe ściany ozdobione parą prostokątnych brązowych obrazów zestawionych w lustrzanym odbiciu – piękny pomysł na nowoczesne wnętrze urządzone w duchu industrialnego minimalizmu (fot. Witex)Aby w finale nasz salon był spójny...
Drewniana podłoga – od lat niezagrożona pozycja lidera (fot. Kronopol)
Niebieskie deski na jednej ze ścian, obok białe cegiełki – wnętrze oryginalne i z charakterem (fot. Kronopol)
Szare panele laminowane, szare betonowe ściany ozdobione parą prostokątnych brązowych obrazów zestawionych w lustrzanym odbiciu – piękny pomysł na nowoczesne wnętrze urządzone w duchu industrialnego minimalizmu (fot. Witex)

Aby w finale nasz salon był spójny stylistycznie, musimy wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma on być klasyczny, nowoczesny czy stylizowany. Od tego bowiem zależy rodzaj użytych materiałów i wykończenie ścian oraz podłóg. A te zmienić dużo trudniej niż nietrafiony fotel lub zasłony.

W jodełkę i w cegiełkę

Materiałem podstawowym i najczęściej stosowanym na podłogę, zarówno w pomieszczeniach w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, pozostaje wciąż drewno. W pomieszczeniach klasycznych dominują parkiety z gatunków rodzimych, takich jak: buk, dąb, jesion, klon, sosna czy orzech, ułożone w jodełkę, szachownicę, cegiełkę lub inne bardziej skomplikowane wzory. Podłoga może być lakierowana, woskowana lub bejcowana.

 

Do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych pasuje więcej gatunków drewna, szczególnie egzotycznych. Modne są deski o jak największych rozmiarach lub wręcz przeciwnie – małe deszczułki ułożone w „pionie” tworzące tzw. parkiet przemysłowy. We wnętrzach nowoczesnych dąży się do tego, aby podłoga była jak najbardziej jednolita bądź całkiem odwrotnie – używa się deszczułek o różnych kolorach, tworząc w ten sposób melanżowe wykończenie.

 

Podłogi drewniane mają wiele zalet. Są ciepłe w odbiorze i łatwe w konserwacji – odpowiednio zabezpieczone nie sprawiają kłopotu z utrzymaniem w czystości. Ładnie się starzeją. Zamiennikiem parkietu mogą być panele podłogowe drewniane lub laminowane.

Ściana z lasu

Coraz częściej wnętrza wykańcza się nowoczesnymi boazeriami. Całe ściany lub ich fragmenty pokrywa się gładkimi powierzchniami z drewna lub forniru egzotycznego. Jeżeli na takiej ścianie umieścimy stalowe elementy, nowoczesne obrazy lub czarno-białe fotografie, to przy odpowiednim oświetleniu uzyskamy bardzo ciekawy efekt.

 

Drewno na ścianach, szczególnie to egzotyczne, jest rozwiązaniem dosyć kosztownym, dlatego dla osób, które chcą w swoim wnętrzu uzyskać podobny efekt nie rujnując jednocześnie domowego budżetu, proponujemy wykorzystanie tańszych paneli drewnopodobnych. Możemy je układać w pionie lub w poziomie. Dla podkreślenia nowoczesnego charakteru wnętrza, listwy seryjne można zastąpić aluminiowymi, z możliwością zamocowania na nich licznych elementów dekoracyjnych. Rozwiązanie takie zrealizowane w przedpokoju, umożliwia umieszczenie na poziomych listwach aluminiowych wieszaczków i zrezygnowanie z dodatkowych wieszaków na wierzchnie ubrania.

 

Styl dawnego dworku lub innego wnętrza stylizowanego, możemy uzyskać poprzez tradycyjne, częściowe wyłożenie ścian drewnem w części dolnej i połączenie z powierzchnią malowaną na gładko lub z tapetami (najlepiej prezentują się te w pionowe pasy lub z delikatnym motywem roślinnym). Jeżeli do tego dodamy ciemne drewniane meble, belki drewniane na suficie i piękne tkaniny, to nikt nie będzie miał wątpliwości, iż nie znalazł się w przypadkowym wnętrzu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Po pierwsze styl
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".