Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Reprezentacyjny i wygodny gabinet

Styl gabinetu powinien pasować do charakteru pracy gospodarza – ten gabinet nowoczesnego biznesmena dynamizują aluminiowe elementy wykończeniowe (fot. Klose) W pięknym gabinecie pracuje się przyjemniej – tu przepiękna witrażowa lampa na dostojnym biurku, doskonale skomponowana z tapetą (fot. S. Kasper) Wzorcowo przygotowane miejsce do pracy – wygodny fotel obrotowy, wysuwana półka na klawiaturę, doskonałe oświetlenie naturalne i sztuczne, kontener na kółkach i...
Styl gabinetu powinien pasować do charakteru pracy gospodarza – ten gabinet nowoczesnego biznesmena dynamizują aluminiowe elementy wykończeniowe (fot. Klose)
W pięknym gabinecie pracuje się przyjemniej – tu przepiękna witrażowa lampa na dostojnym biurku, doskonale skomponowana z tapetą (fot. S. Kasper)
Wzorcowo przygotowane miejsce do pracy – wygodny fotel obrotowy, wysuwana półka na klawiaturę, doskonałe oświetlenie naturalne i sztuczne, kontener na kółkach i nawet kosz na śmieci (fot. IKEA)

Pokój do pracy staje się już standardem. Jeśli pracujemy w domu, gabinet będzie pełnił rolę naszego biura. Jeśli nie – przyda nam się jako domowa biblioteczka i czytelnia, pokój komputerowy i cichy kąt do rozmyślań.

Nowoczesny czy klasyczny

Młodzi, kreatywni ludzie wykonujący wolne zawody, na przykład architekci czy graficy, swoje miejsce pracy urządzą zapewne nowocześnie i dynamicznie. Gabinet nie powinien ich bowiem ograniczać, a raczej wręcz aktywizować. Jeśli przyjmują służbowo gości, gabinet będzie ich pierwszą wizytówką. Dlatego warto, by meble były wysokiej jakości i „z charakterem”, co podkreśli styl wnętrza i profesjonalizm gospodarza.

 

Przedstawiciele prestiżowych zawodów: adwokaci, biznesmeni czy politycy, przy aranżacji swych gabinetów wybiorą zapewne styl klasyczny. Szlachetne kształty mebli, dopracowane detale, eleganckie dodatki – komfort i wygoda – takie dostojne otoczenie to z pewnością dobra oprawa dla ważnych spotkań.

 

Gabinet, w którym będziemy przyjmować interesantów – warto urządzić w pobliżu wejścia do domu lub wręcz zapewnić osobne wejście. Jeśli zależy nam przede wszystkim na ciszy i spokoju przy pracy – wówczas gabinet najlepiej urządzić w strefie mniej uczęszczanej przez resztę rodziny, np. na poddaszu.

Do pracy!

Niezależnie od stylu, w gabinecie nie może zabraknąć biurka, krzesła, półek na książki i komputera. Ponieważ w domu zwykle trudno nam zmobilizować się do pracy, gabinet powinien być urządzony praktycznie i wygodnie tak, by nam to zadanie maksymalnie ułatwić.

 

Jeśli większość czasu spędzamy przy komputerze – pomyślmy o wysuwanym blacie na klawiaturę – to bardzo dobre rozwiązanie. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedzenia i kąta nachylenia podpórki pod plecy.

 

Koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze. Monitor stawiamy bokiem do okna. Na klawiaturę powinno padać światło o większym natężeniu, natomiast jaskrawość świecącego ekranu monitora należy zrównoważyć słabszymi lampkami umieszczonymi w pobliżu.

 

W gabinecie niezbędne też będą szafki z szufladami i regały, które pozwolą na odpowiednie posegregowanie dokumentów. Jeżeli nasz pokój do pracy ma być jednocześnie domową biblioteką, przyda się dużo miejsca na książki. Dla ochrony przed kurzem, najlepiej ustawiać je na półkach za szklanymi drzwiczkami.

 

W gabinecie, w którym większość czasu spędzamy z dala od biurka, ustawmy fotel z podnóżkiem, na którym będzie można wygodnie oprzeć nogi podczas czytania.

Biurowe Feng Shui

Najważniejsze jest biurko – duże i uporządkowane. Powinno stać tak, aby zza niego widzieć wejście. Fotel ustawiamy tyłem do ściany, nigdy do okna. Przed biurkiem powinno być więcej przestrzeni niż za nim. Okna mogą wychodzić na zachód lub północny-zachód. Bardzo ważne jest, by w gabinecie nie zabrakło roślin. Przestrzeganie tych zasad powinno zapewnić nam pieniądze i społeczne poważanie.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Reprezentacyjny i wygodny gabinet
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".