Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogień tradycyjnie i nowocześnie

Najnowszy trend – kominek schowany w ścianie, tworzy z nią jedną płaszczyznę (fot. Zirconio) Rustykalne wnętrza wymagają kominka w odpowiedniej obudowie (fot. Austraflamm) Wyjątkowa oprawa – gruba stalowa rama sprawia, że kominek wygląda jak obraz (fot. Austraflamm)Kominek staje się często centralnym punktem nie tylko pokoju, ale również całego domu. Dlatego bardzo ważne jest, by był odpowiednio dobrany....
Najnowszy trend – kominek schowany w ścianie, tworzy z nią jedną płaszczyznę (fot. Zirconio)
Rustykalne wnętrza wymagają kominka w odpowiedniej obudowie (fot. Austraflamm)
Wyjątkowa oprawa – gruba stalowa rama sprawia, że kominek wygląda jak obraz (fot. Austraflamm)

Kominek staje się często centralnym punktem nie tylko pokoju, ale również całego domu. Dlatego bardzo ważne jest, by był odpowiednio dobrany. Tym bardziej, że będzie to wybór na długie lata.

 

Dzisiaj prawie każdy nowo budowany dom ma w projekcie przewidziane miejsce na kominek. Nie jest on już bowiem luksusem, tylko niezbędnym urządzeniem. Tym bardziej, że często jest źródłem ciepła dla całego budynku, a może też ogrzewać wodę.

Palenisko otwarte...

Wybór kominka nie powinien być decyzją pochopną. Będzie nam służył przez długie lata i dlatego przy jego wyborze nie można kierować się tylko panującą modą.

 

Jeżeli przewidujemy palenie okazyjne, tylko dla przyjemności, wtedy warto zdecydować się na kominek z otwartym paleniskiem, przy którym najpełniej będziemy rozkoszować się urokiem „żywego” ognia. Jest on jednak mało efektywny, gdyż większość ciepła (80-90%) ucieka przez komin. Potrzebuje też dużych ilości opału oraz dużo tlenu, co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne, szczelne okna i drzwi. Decydując się na kominek otwarty trzeba też szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc oraz należy je wygaszać przed wyjściem z domu, a podłoga wokół paleniska musi być wyłożona niepalnym materiałem.

...czy zamknięte?

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

 

Wkłady kominkowe mają zamknięte paleniska, wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów – głównie stali i żeliwa. Wyposażone są w wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki, które można otwierać na boki, rozsuwać, podnosić lub składać. Wkłady tylko niewielką część ciepła oddają poprzez szybę. Główne znaczenie ma przekazywanie ciepła przez czynnik grzewczy – może nim być powietrze, opływające konwekcyjnie wkład i przekazywane do innych pomieszczeń przez specjalny system kanałów, lub woda zasilająca instalację c.o.

 

Dlatego kominki z wkładem mogą być dodatkowym źródłem ciepła w domu i służyć do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych lub być podstawowym źródłem ogrzewania. W takich kominkach aż 80% energii cieplnej zostaje w domu. Potrzebują też 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

 

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek i szyb, czy sposobem wykończenia.

Koza, czyli piec

Piece kominkowe cieszą się coraz większą popularnością – można powiedzieć nawet, że przeżywają swój renesans. Jednak w niczym nie przypominają one „kóz” sprzed lat, gdyż wzornictwo i kształty są bardzo urozmaicone. Zwolennicy nowoczesnych form znajdą coś dla siebie – piece o surowych i prostych kształtach wykonane z żeliwa lub blach stalowych, pasujące do wnętrz minimalistycznych. Miłośnicy staroci mogą wybierać spośród pieców wzorowanych na tych sprzed 100 lat, również w obudowie z kafli.

 

Większość nowoczesnych kóz ma duże, przeszklone drzwiczki, dzięki którym widać palące się polana. W niektórych modelach drzwiczki mogą być otwarte podczas palenia, co daje podobny efekt, jak korzystanie z tradycyjnego otwartego kominka.

 

Piece kominkowe działają podobnie jak wkłady kominkowe. Ich efektywność może sięgać nawet 80%, ale oddają one ciepło tylko na drodze promieniowania – nie można ich podłączyć do systemu rozprowadzania ciepłego powietrza.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogień tradycyjnie i nowocześnie
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze