Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi - stylowe i z charakterem

Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel) (fot. Masonite) (fot. Kronodoor) Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwiNie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do...
Drzwi pełne, proste i eleganckie, mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne (fot. Dewro Wróbel)
(fot. Masonite)
(fot. Kronodoor)
Częściowe przeszklenie doświetli przedpokój a jednocześnie urozmaici wygląd drzwi

Nie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą pasowały, do charakteru pomieszczeń.

 

Najczęściej produkowane są z drewna litego (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych, tj. płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Potocznie drzwiami nazywamy samo skrzydło, chociaż składają się jeszcze z futryny (ościeżnicy) i okuć: zawiasów, klamek, zamków.

 

Wykończenie zależy od rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane. Drewniane mogą być tylko wstępnie zaimpregnowane lub zupełnie wykończone: bejcowane i lakierowane. Te z płyt drewnopochodnych będą obłożone okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem, mogą być też malowane farbami kryjącymi.

Pełne czy przeszklone

Drzwi powinno się dobierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Pełne zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, dlatego świetnie nadają się do sypialni czy gabinetów. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków słuchających głośnej muzyki. Idealne do wnętrz, w których drzwi są konieczne, ale nie chcemy by były eksponowane i dominowały nad resztą, są skrzydła przeszklone lub całe ze szkła. Wprowadzają światło dzienne tam, gdzie go brakuje (hol, korytarz) i wizualnie powiększają pomieszczenie, tak samo jak drzwi lustrzane, które mogą zastąpić tradycyjne lustro w sypialni, łazience czy garderobie. Mogą być też ozdobą wnętrza, bo do wyboru mamy różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Drzwi takie sprawdzają się, gdy pomieszczenie nie wymaga pełnego odizolowania – jeżeli zależy nam na intymności możemy zastosować szkło mrożone, przydymione lub piaskowane. Szyby w drzwiach powinny być z bezpiecznego szkła hartowanego, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach lub klejonego (wewnątrz z folią lub żywicą), które w ogóle się nie rozsypuje.

Sposób na otwieranie

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, wszystko zależy od tego, w jaki sposób są otwierane. Dlatego przed ostatecznym zakupem i montażem, warto mieć już rozplanowane urządzenie wnętrza. Tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne stosujemy we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca, by je otworzyć. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm raczej się nie wykonuje. Jeżeli otwór na drzwi jest szerszy, to raczej pomyślmy o drzwiach dwuskrzydłowych. Decydując się na drzwi rozwierane zawsze trzeba sprecyzować, czy potrzebujemy prawe czy lewe. Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe, które po otwarciu samoczynnie się zamykają.

 

Wygodne i praktyczne, są drzwi przesuwne, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjnie otwierane. Sprawdzają się w wąskich korytarzach, sypialniach czy kuchniach. Mogą również zamykać nieduże schowki lub garderoby. Specjalny mechanizm pozwala bez wysiłku przesuwać je po prowadnicach. Po rozsunięciu zachodzą na ścianę lub się w niej chowają (system kasetonowy). Drzwi przesuwne są wykańczane w taki sam sposób jak te rozwieralne, czyli z pewnością możemy dobrać takie, które będą pasowały do aranżacji wnętrza.

 

W drzwiach składanych (łamanych) jedno skrzydło ma dwie części połączone zawiasami. Składają się jak parawan, dlatego są odpowiednie tam, gdzie na rozwieralne nie ma miejsca, a przesuwne są niekorzystne z uwagi na wąskie przejście lub brak ściany do ich schowania. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Wykonane z wąskich paneli (ok. 10 cm) składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwiami takimi możemy zamknąć schowek, garderobę, ale także kuchnię czy pokój dzienny. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z drewna lub z płyty wiórowej (malowanej lub laminowanej). Panele mogą być pełne lub przeszklone. Zaletą ich jest niska cena i niekłopotliwy montaż, należy jednak pamiętać, że zwężają nieco otwór drzwiowy.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi - stylowe i z charakterem
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".