Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór wanny i kabiny

Wanna czy kabina natryskowa? Jak widać na sąsiedniej stronie, dziś nawet właściciele niewielkich łazienek mogą wybrnąć z tego dylematu obronną ręką. Jeśli tylko metraż pozwala, nie skazujmy się na monotonię: oba warianty kąpieli dostarczą nam równej, choć zupełnie odmiennej przyjemności.
Wybór wanny i kabiny 
 (fot. Kohler)

Czy mamy dziś czas na długą regenerującą kąpiel? Nawet, jeśli rzadko – z wanny nie warto rezygnować. Relaks, jaki zapewnia wypoczynek w pieszczocie piany, jest właśnie dziś, w czasach wiecznego pośpiechu, na wagę złota. A prysznic? Kabina natryskowa to po prostu konieczność. Oszczędza czas i wodę, a przy tym skutecznie „dobudza” i pobudza organizm po nocnym wypoczynku. Wieczorem spłukuje z nas trudy dnia i zmęczenie. Bez obu rodzajów oczyszczenia trudno się dziś obejść. Poczucie komfortu zapewni nam jedynie możliwość wyboru seansu wodnego.

W stanie spoczynku

Wybierając wannę, mamy zwykle przed oczami wnętrze naszej łazienki. To oczywiste – wanna musi do niej pasować rozmiarami, kształtem i stylem. Ale warto też pomyśleć o sobie. Jeśli lubimy kąpiele we dwoje, a nasze dzieci też chętnie chlapią się w gromadzie, kupmy wannę odpowiednio dużą: owalną, prostokątną lub narożną. Nie trzeba wtedy bać się jej rozmiaru: im więcej użytkowników, tym mniej wody w wannie! Ta sama wanna okaże się zbytkiem dla kogoś, kto kąpie się z książką i bez towarzystwa; leżąc samotnie w ogromnej niecce, trudno się nie „podtopić”, a i wody zużywa się niewspółmiernie wiele – lepiej wybrać mniejszą (nie za długą) wannę o ergonomicznym kształcie.

 

Wygody dodadzą półeczki, siedziska i uchwyty; te ostatnie można zwykle dokupić, natomiast wszelkie formy zintegrowane z bryłą wanny zarezerwowane są dla tworzyw plastycznych: akrylu, kompozytów mineralnych i syntetycznych. Wanny z metalu – stalowe, miedziane, mosiężne – znacznie trudniej uformować, dlatego ich kształty są z reguły proste, a ozdobą pozostaje samo tworzywo.

 

Pamiętajmy też o nośności stropu: lekka nieduża wanna akrylowa jest dla niego nieporównanie mniejszym obciążeniem niż np. dwuosobowa, wykonana z kamienia, wypełniona 400 litrami wody.

na baczność

Nowoczesne kabiny mają bardzo różne kształty; bez trudu znajdziemy odpowiednią. Obok oszczędzających metraż narożnych (najmniejsze mają wymiary 70 x 70 cm) – okazałe i dekoracyjne kabiny typu walk-in, zdobywające ostatnio dużą popularność. Do tego kształty proste i kanciaste – na planie kwadratu, prostokąta, wielokąta – i formy obłe o rzucie ćwiartki koła lub półkola, a nawet w kształcie walca.

 

Kabinę często stawiamy w narożniku łazienki – tak jest najpraktyczniej. Warto przy tym zastanowić się nad nietypowym kształtem: zamiast kwadratu o ściętym rogu czy ćwierćkoła, można wybrać kabinę węższą a długą (110-120 cm) lub nieregularną formę bez drzwi, o zachodzących na siebie ściankach (walk-in). Efektownie wygląda szklana kapsuła przylegająca do ściany tylko jednym bokiem, ale także jej „negatyw” – wnęka natryskowa, wyposażona jedynie w minimalistyczne drzwiczki.

 

Wśród materiałów transparentne tworzywo sztuczne, lekkie i niedrogie, ustępuje dziś miejsca szklanym taflom. Kabiny ze szkła cieszą się wzięciem zwłaszcza w minimalistycznym wydaniu bezramowym; wariant ten ma wielką zaletę – odnajduje się bez zgrzytów w niemal każdym stylu aranżacyjnym, od antyku po awangardę. Rolę ozdoby przejmują w nim zawiasy – jedyny widoczny element kabinowej konstrukcji.
 

Pełny artykuł w PDF: Wybór wanny i kabiny

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".