Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sanitarna biżuteria

Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Sanitarna biżuteria 
 (fot. Kludi)

Choć niewielkie, to na nich często koncentruje się nasza uwaga. Przykuwają wzrok połyskliwością stali, szlachetną linią, niebanalnym kształtem. Dlatego nie warto na nich oszczędzać, a w każdym razie… oszczędzać nadmiernie – te najpiękniejsze bywają niestety bardzo kosztowne.

 

A przecież nasze zakupy nie ograniczą się do jednego urządzenia. Musimy wybrać baterię do umywalki (lub umywalek), wanny bądź prysznica (często do jednego i drugiego), może także do bidetu... Sklepowych „półek cenowych” jest na szczęście kilka, od najtańszych produktów dostępnych w marketach budowlanych, po ekskluzywne linie wzornicze sygnowane przez światowych mistrzów designu, jakie można znaleźć w eleganckich salonach wyposażenia wnętrz. Warto też przejrzeć ofertę sklepów internetowych – ceny potrafią tu mile zaskoczyć.

 

Koszt baterii zależy od jej konstrukcji, materiału i wykończenia powierzchni (np. stal gładka lub satynowana, mosiądz, ceramika), od materiału, z jakiego wykonano wewnętrzną głowicę (najdroższe są ceramiczne), a także od liczby funkcji. No i oczywiście od marki – najdroższe będą baterie znanych firm, „podpisane” słynnym nazwiskiem.

Jaki pan taki kran

Armatura sanitarna, podobnie jak każdy z nas, ma swoją indywidualność. Dobierajmy ją do stylu wnętrza, ale także do własnych nawyków użytkowych. Perfekcjonistę będą cieszyć baterie podtynkowe, w których mechanizm doprowadzenia wody z instalacji oraz mieszalnik ukryte są w ścianie – wystaje z niej tylko wylewka i uchwyt do regulacji strumienia. Taka bateria wygląda „klarownie”, mało się brudzi, a w dodatku łatwo ją wyczyścić. Osobie wiecznie zabieganej najłatwiej będzie korzystać z baterii jednouchwytowej, gdzie temperaturę wody i siłę strumienia reguluje się za pomocą jednego uchwytu, przesuwając go w linii pionowej i poziomej.

 

Może to być finezyjnie wyprofilowana rączka, albo minimalistyczny pręcik – tak czy owak obsługa baterii jednouchwytowej oszczędza czas i wodę; regulacja przy pomocy dwóch niezależnych „kurków” trwa dłużej. Miłośnikom długich celebrowanych kąpieli dogodzi wannowa bateria wielootworowa. Kilka jej niezależnych elementów – pokręteł, wylewek i przełączników – wygląda zwykle bardzo dekoracyjnie, a regulację wody przy ich pomocy można uznać za część kąpielowego rytuału. Miłośnicy ekologii wybiorą baterie z funkcją ograniczenia wypływu wody.

 

Pełny artykuł w PDF: Sanitarna biżuteria


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".