Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Strugi, bicze i bąbelki

Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Strugi, bicze i bąbelki 
 (fot. Technic Industry, Victory Spa)

Hydroterapia, jako jeden z elementów idei wellness, trafia pod strzechy. Wszechstronny masaż wodny, podobnie jak seans w saunie czy łaźni parowej, od kilku lat systematycznie podbija serca Polaków. Sprzyja temu moda na zdrowy tryb życia i narastająca w nas świadomość, jak bardzo nasze dobre samopoczucie, efektywność działania i sukcesy związane są z codzienną dawką relaksu i odprężenia. Pokusą dla wielu jest także to, że hydroterapia – w odróżnieniu od biegania czy mozolnych ćwiczeń – nie wymaga wysiłku. Trzeba jedynie wygospodarować trochę czasu.

 

Do tego obok drogich wieloosobowych wanien z systemem hydromasażu pojawiły się ich mniejsze siostry, nieduże, ergonomiczne, a równie komfortowe. I jeszcze wyposażone w dysze panele prysznicowe – tak naprawdę to one wywołały utylitarną rewolucję; wielofunkcyjny panel można przecież zainstalować w każdej bez wyjątku, nawet najciaśniejszej łazience.

W poziomie

Ponieważ wyposażenie wanny w system hydromasażu wymaga montażu w jej dnie i ściankach kilkunastu lub kilkudziesięciu dysz, królują tu niepodzielnie niecki z akrylu – tworzywa bardzo łatwego w obróbce. Konieczność zainstalowania pompy i przewodów doprowadzających wymaga z kolei montażu obudowy. Obmurowanie wanny bloczkami czy osłonięcie giętą płytą na stelażu jest znacznie mniej praktyczne – trzeba pozostawić stosunkowo duże otwory rewizyjne, które umożliwią kontrolę, konserwację i, w razie czego, naprawę systemu.

 

Akryl, podobnie jak kilka innych opatentowanych przez producentów tworzyw sztucznych, ma jeszcze jedną zaletę: łatwo z niego ukształtować ergonomiczną formę, sytuującą ciało w najdogodniejszej pozycji, a także uformować siedziska czy półeczki. Taka wanna „skrojona na miarę” to prawdziwy przybytek luksusu.

 

Kupując wannę z hydromasażem, zwróćmy uwagę na liczbę dysz, możliwość ukierunkowania strumieni i zamykania określonych sekcji wylotów. Systemy najbardziej uniwersalne pozwalają reżyserować seans masażu, koncentrując zabieg na wybranych strefach ciała. Ponieważ w instalacjach hydromasażowych woda z reguły krąży w układzie zamkniętym, warto wybrać wannę z grzałką zapewniającą stałą temperaturę kąpieli. W standardzie dostaniemy zwykle wszystko, co niezbędne do uruchomienia systemu, czyli wannę z dyszami, pompę, przewody wodne oraz sterownik mechaniczny lub pneumatyczny.

 

Czasem także stelaż podwannowy, rzadziej – obudowę. Za sterowanie elektroniczne, umożliwiające programowanie trybu i sekwencji masażu, temperatury wody oraz czasu i natężenia zabiegu, z reguły trzeba dodatkowo zapłacić. Podobnie jak za wewnętrzne lampki halogenowe (można do nich dokupić filtry koloryzujące przydatne w chromoterapii), dozownik olejków aromatycznych, zagłówki, uchwyty czy relingi na ręczniki, mocowane do zewnętrznej krawędzi wanny.

 

Wielką wygodą jest automatyka samoczyszcząca – najlepiej z systemem osuszania przewodów i dysz oraz ozonowania powietrza. W przeciwnym razie będziemy musieli dbać o czystość sami, po każdej kąpieli dodając do wody cyrkulującej w instalacji specjalny preparat dezynfekujący – czystość jest warunkiem sprawności i długowieczności systemu, a także… dobrej łazienkowej atmosfery, pozbawionej przykrego zapachu.

 

Pełny artykuł w PDF: Strugi, bicze i bąbelki


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".