Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Świet(l)ne nastroje

Światło jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze. Aby odpowiednio je dobrać, należy podejść do tego zadania z wyobraźnią, ale i z pewną wiedzą dotyczącą zasadwpływu światła na odbiór przestrzeni i koloru.


(fot. Philips)

Pierwszym krokiem w planowaniu wnętrza jest właściwe wyznaczenie punktów świetlnych. Dopiero drugi krok to dobór i zakup odpowiednich lamp. Dlatego należy już na etapie układania instalacji zaplanować ustawienie mebli i dopasować do nich rozmieszczenie oświetlenia. Unikniemy dzięki temu w przyszłości nadmiernej ilości kabli i przedłużaczy.

Naturalnie słonecznie

Światło w domu to oczywiście nie tylko lampy, ale również lub przede wszystkim, słońce. Dobierając barwy i faktury do naszego salonu, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkości okien i strony świata na jakie wychodzą oraz to, czy dom stoi wśród wysokich drzew. W salonie znajdującym się od strony południowej będzie jasno przez większość dnia.

Okna zachodnie dają dużo, ciepłego światła i długie cienie, gdyż promienie słońca wpadają pod małym kątem. W salonie od strony wschodniej światło wpada w dużej ilości, ale tylko w godzinach przedpołudniowych. Północna strona daje niezbyt jasne, ale równomierne oświetlenie pozbawione ostrych kontrastów.

Gra światła daje bardzo ciekawe efekty na ścianach i meblach. Wnętrze zmienia się wraz z przesuwającym się słońcem. Również szprosy w oknie, zasłony i rolety, rośliny oraz kolorowe szkła stojące w oknie lub małe witrażyki wiszące na szybie, pozwolą nam zaprojektować wspaniały teatr cieni i barwnych plam świetlnych w naszym wnętrzu.  

Ogólnie i miejscowo

Planując światło w salonie musimy pamiętać, by spełniało trzy podstawowe funkcje: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Tylko takie połączenie zagwarantuje wygodę i urodę wnętrza.


(fot. Fakro)

Światło ogólne oświetla cały salon. Powinno być rozproszone i, o ile to możliwe, równomiernie docierać również do dalszych części pomieszczenia. Światło ogólne rozjaśnia całe wnętrze, ale nie koncentruje uwagi na konkretnych przedmiotach. Wyłącznik powinien znajdować się blisko drzwi, ponieważ to światło ma służyć orientacji w pomieszczeniu.

Jeśli do salonu jest więcej niż jedno wejście, włączniki powinny znajdować się przy każdym z nich, również przy drzwiach na taras. Do oświetlenia ogólnego stosuje się kilka typów lamp. Mogą to być lampy wiszące, jednak jeśli zastosuje się nieprzezroczysty abażur, który światło kieruje w dół, wtedy lampa może oświetlać tylko wąski wybrany obszar.

Innym rozwiązaniem są kinkiety na ścianach – odpowiednio rozplanowane, dadzą równomierne doświetlenie pokoju. Można zastosować również plafoniery, które skierują światło na sufit. Lampy oświetlenia ogólnego nie muszą znajdować się w centralnym punkcie salonu, ważne jest jedynie, aby równomiernie go oświetlały.


Oświetlenie miejscowe umieszczane jest zazwyczaj tam, gdzie wykonujemy konkretne czynności. Nazywane jest również oświetleniem roboczym lub kierunkowym. Oświetlenie to powinno być mocniejsze od ogólnego, ponieważ ma ułatwiać nie tylko poruszanie się po salonie, ale również czytanie, jedzenie czy pracę.

Lampy do oświetlenia miejscowego dają skupione światło nakierowane na konkretne miejsce. Dobrze jeśli oprawy pozwalają na ustawienie określonego kierunku padania światła. Jego natężenie powinno być dostosowane do czynności, które planujemy wykonywać w danym miejscu.

Pełny artykuł w PDF: Świet(l)ne nastroje

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".