Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauny, łaźnie, kabiny ciepła

Garniemy się do ciepła, instynktownie wyczuwając jego zbawienne działanie na nasz organizm. I rzeczywiście, gorące powietrze – suche czy wilgotne – potrafi zdziałać cuda dla kondycji i samopoczucia. Dlatego warto mieć w domu cieplny azyl: saunę, łaźnię lub kabinę podczerwieni.
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła 
 (fot. Tylö)

W niewielkiej dziesięciomilionowej Finlandii są dwa miliony saun domowych. Uroki łaźni parowych doceniali już starożytni: Grecy, Rzymianie czy przodkowie dzisiejszych Turków. Czemu my Polacy – nowoczesny naród europejski – mielibyśmy z tych dobrodziejstw nie korzystać? Dziś koszty nie są przeszkodą; małą saunę lub kabinę nagrzewania promieniami podczerwonymi (tzw. Infrared) można mieć już za 5-6 tys. zł.

 

W porównaniu do wydatków na budowę domu to niezbyt wiele. Droższe są kabiny masażowo- -parowe, czyli wykonane w lekkich konstrukcjach wielofunkcyjne łaźnie parowe; tu ceny zaczynają się od ok. 10 000 zł i… szybko rosną. „Parówkę” można sobie jednak zafundować znacznie taniej: wystarczy zaadaptować do tego celu zwykłą szklaną kabinę natryskową, instalując generator pary i podłączenie do przewodu wentylacyjnego, a na kabinie – szczelną kopułę. Pytanie: po co to wszystko?

Ciepłe korzyści

Poddawanie ciała regularnym ciepłym kąpielom – suchym, parowym czy w promieniach IR, wpływa korzystnie na zdrowie, kondycję, a także na naszą psychikę. Jak twierdzą eksperci, Finowie, wraz z siódmymi potami spływa z nas wszystko, co złe: napięcie, stres i szereg fizycznych dolegliwości.

 

Przebywanie przez pewien czas w wysokiej temperaturze zwiększa częstotliwość akcji serca i podnosi ciśnienie krwi, dzięki czemu nasz metabolizm przyspiesza.

 

To doskonały trening dla układu sercowo-naczyniowego. Prym wiodą tu suche kabiny ciepła Infrared. Charakterystyka promieniowania podczerwonego (przypominającego światło słoneczne, choć bez promieni UV) sprawia, że straty energetyczne są minimalne; niemal 100% wyemitowanego przez lampy ciepła pochłania nasza skóra, a tkanka mięśniowa nagrzewana jest głęboko, co pobudza serce do szczególnie wytężonej pracy. Korzystanie z kabiny IR przynosi ulgę w dolegliwościach mięśniowych i reumatycznych, przyspiesza regenerację po kontuzjach, poprawia ukrwienie skóry i pomaga zwalczyć cellulitis. Działanie jasnego światła jest nieocenione jesienią, gdy dopada nas listopadowa depresja.

 

Ciepło, a nawet gorąco sprzyja wewnętrznemu oczyszczeniu. Tu najskuteczniejsza jest tzw. fińska sauna sucha, której właściwa jest bardzo wysoka temperatura (nawet do 110°C) przy minimalnej wilgotności powietrza (10-20%). W takiej atmosferze woda z naszego organizmu odparowuje najszybciej, skutecznie oczyszczając go z toksyn. Jest to jednak przyjemność zarezerwowana dla koneserów: w upale sięgającym 100°C wytrzymają nieliczni, i to niedługo. Kąpieli nie powinno się zażywać częściej niż raz w tygodniu, a po 10-15 minutach nagrzewania trzeba schłodzić ciało wodą (nie lodowatą) i odpocząć co najmniej 20 minut, popijając sok lub wodę. W kabinie Infrared, gdzie panuje miłe 35-55°C, można przebywać znacznie dłużej.

 

Pełny artykuł w PDF: Sauny, łaźnie, kabiny ciepła

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".