Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody, schodki, schodeczki

W nowych domach coraz rzadziej schody umieszcza się w klatce schodowej. Najczęściej stanowią ważny element aranżacyjny wnętrza – salonu bądź holu – a przy tym powinny pozostać wygodne i bezpieczne.

(fot. Runtal)
W większości wypadków zmiana zamontowanych już schodów jest trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, dlatego już na etapie projektowania należy podjąć właściwą decyzję. Jest to tym trudniejsze, że schody można potraktować, jak duży mebel, powinien więc pasować do pozostałego umeblowania, którego często jeszcze nie mamy.

Małe i duże

Przy projektowaniu schodów należy wziąć pod uwagę ich dwie zasadnicze funkcje – komunikacyjną i dekoracyjną. W pierwszej kolejności, o tym, jaką formę przyjmą schody, decydują warunki techniczne – wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi).

Schody muszą mieścić się w określonych wymiarach – minimalna szerokość stopni wynosi 80 cm, wysokość – 16,5-17 cm, a głębokość – 26-30 cm.

Po określeniu warunków technicznych przychodzi pora na wybór formy. Jest kilka możliwości zakupu schodów – można zamówić je u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie. Można też kupić gotowe, na przykład w markecie budowlanym. Właściwy wybór ich wielkości i stylu jest ważny, ponieważ są one stałym elementem o dużych rozmiarach. W efekcie narzucają styl całemu wnętrzu.

W zależności od tego, jak chcemy urządzić dom, schody mogą być proste i skromne, niemal ukryte lub grać główną rolę w pomieszczeniu. W niewielkich pomieszczeniach najczęściej wstawia się schody kręcone, w dużych mogą pełnić funkcję bardziej reprezentacyjną.

Do dyspozycji mamy bardzo różne materiały. Drewniane schody pasują do niemal każdego rodzaju wnętrza, a o ich charakterze decyduje forma – projekt, gatunek drewna, kolor, ilość i rodzaj zdobień. W nowocześnie urządzonych domach stosuje się mniej tradycyjne materiały – szkło i metal. Takie schody najczęściej charakteryzują się lekkością. Schody kamienne sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Coraz rzadziej buduje się schody żelbetowe.

O stylu całych schodów decyduje również wygląd balustrady, która może być z tralkami, kuta lub pełna.


(fot. Trąbczyński)

Prosto lub naokoło

Podstawowe konstrukcje schodów to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. W schodach drabiniastych do dwóch belek policzkowych mocowane są stopnice, co tworzy ażurową konstrukcję. Tego typu schody wykorzystuje się często jako prowadzące na strych lub do piwnicy – występują też w wersji składanej.

Najpopularniejsze są schody policzkowe. W wyfrezowane deski policzkowe wsunięte są stopnice i podstopnice. Bardzo popularne są schody kręte – zajmują mało miejsca. Składają się ze stalowego, aluminiowego lub drewnianego słupa przymocowanego do stropów na górze i na dole. Wokół niego wachlarzowato rozmieszczone są stopnie. Schody takie nie są jednak zbyt wygodne i nie pozwalają na wnoszenie po nich na przykład dużych mebli.

Pełny artykuł w PDF: Schody, schodki, schodeczki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".