Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka zdobienia okna

Dekoracja okna to nie tylko karnisz i kilka metrów tkaniny, ale również pomysł na zaaranżowanie przestrzeni wokół. Planując wystrój okna trzeba wziąć pod uwagę styl oraz kolorystykę pokoju i do nich dopasować kształt karnisza, rodzaj i sposób upięcia zasłon i firan, kolor modnych ostatnio rolet rzymskich czy drewnianych żaluzji.

(fot. Galeria Okno)

Okno to bardzo szczególny fragment naszej domowej przestrzeni – jedyny w swoim rodzaju zmienny, żywy obraz. Nasz wzrok bardzo często biegnie właśnie tam. Obserwujemy niebo, zmieniającą się pogodę, pory roku, wypatrujemy bliskich. Opłaca się więc poświęcić nieco czasu na piękną i oryginalną aranżację okiennej przestrzeni.

W tej dziedzinie, jak w każdej, również obowiązuje moda. Do niedawna najpoprawniejsze były firany i zasłony, które przede wszystkim miały za zadanie zasłonienie przed wzrokiem ciekawskich i zapewnienie domownikom intymności. Obecnie coraz więcej zwolenników zyskują różnego typu rolety. Choć nie ubywa też tradycjonalistów ceniących sobie klasyczny styl i dekoracyjnie upięte w oknie wzorzyste firany.

W zależności od tego, czym ozdobimy okno, możemy pokój rozświetlić lub sprawić, że stanie się bardziej kameralny i przytulny. Dzięki odpowiedniej długości zasłon i temu, w jaki sposób je zawiesimy, możemy również zmienić kształt okna, ukryć jego wady, optycznie je powiększyć lub pomniejszyć oraz poprawić proporcje całego wnętrza.

Zasłonowe trendy

W aranżacji wnętrz najważniejszy jest pomysł i poczucie smaku. Nakłady finansowe nie mają decydującego znaczenia. Przy tworzeniu oprawy okna wystarczy czasami efektowne upięcie kolorowej tkaniny lub połączenie kilku w podobnej tonacji. Proste tiule, szyfony czy muśliny zarzucone na karnisz i miękko spływające na podłogę, będą modną dekoracją, którą przy odrobinie inwencji można dowolnie zmieniać.

Tradycyjne wieszanie firan i zasłon polega na zaczepieniu tkaniny w równych odstępach żabkami, które przesuwają się po szynie lub karniszu. Jeszcze do niedawna mało ciekawe żabki doczekały się atrakcyjnych kształtów, dzięki czemu same stają się ozdobą tkaniny. Równie popularne są taśmy marszczące przyszywane do górnego brzegu zasłony.


(fot. Finezja Studio)

Po wyciągnięciu sznurków taśma sama ozdobnie ją zmarszczy. Innym sposobem jest przyszycie do zasłon szelek lub wtopienie w górny brzeg materiału metalowych kółek.

Sposób zawieszania tkanin to jeszcze nie wszystko, najważniejsze jest dobranie koloru, faktury i grubości materiału do kolorystyki i stylu całego wnętrza. Do nowoczesnych wnętrz idealne będą proste, tekstylne rolety, drewniane żaluzje czy rolety rzymskie. W salonie urządzonym w klasycznym stylu dobrze będą wyglądały bogato zdobione gipiurowe firany.

Decydując się na kolorystykę okiennych dekoracji warto dobierać ją również do pory roku. Latem odpowiednie będą kolory ciepłe, będące odpowiednim tłem dla słońca, np. żółcie, soczyste zielenie, ciepłe pomarańcze i blade czerwienie.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości wpadających do wnętrz promieni słonecznych powinnyśmy wybrać zasłony i rolety uszyte z grubych, nieprzepuszczających światła materiałów. Dzięki temu w długie upalne dni pokój nie będzie się zbyt szybko nagrzewał. Jesienią możemy wymienić zasłony na np. lżejsze, w jasnych, pastelowych kolorach.

Karnisze i linki

Karnisze są ważnym elementem dekoracji okna. Mogą być kute z żelaza (czarne, srebrne, złote lub miedziane), toczone z różnokolorowego drewna, zakończone ozdobnymi końcówkami w kształcie grota, liścia, muszli, pastorału, szklanej lub wiklinowej kuli. Różnorodność elementów jest bardzo duża, można więc do każdego pokoju dobrać inny.

Firany i zasłony można upiąć również na stalowej lince, ale takie rozwiązanie nadaje się raczej do lekkich, zwiewnych tkanin. Pod wpływem ciężaru grubych tkanin linka może się wyginać.

Pełny artykuł w PDF: Sztuka zdobienia okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".