Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Meble kuchenne

Kuchnia funkcjonalna czy piękna? Dziś nie mamy tego dylematu. Nowoczesne rozwiązania techniczne ułatwiają nam życie, a są przy tym na tyle uniwersalne, że można je ubrać w dowolną formę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i… rachunku bankowego.

 

Co dyktuje moda

Meble kuchenne 
 (fot. IKEA)
Żyjemy w szczęśliwych czasach – czasach eklektyzmu, tolerancji, otwartości. Można by je nazwać jednym słowem – fusion, bowiem w tyglu mody mieszają się dziś niemal wszystkie znane nam od lat trendy. Każdy z nich występuje oczywiście w nowym uwspółcześnionym wydaniu, ale śmiało można stwierdzić, że wszelkie chwyty dozwolone.

 

Co jednak wybrać, by nie tylko nie czuć się niemodnym, ale by poczuć się supermodnym? Odpowiedź jest prosta – nowoczesność w kilku wydaniach. Po pierwsze, absolutnym szlagierem ostatniego sezonu są kuchnie „niekuchenne” – salonowe, wieczorowe, glamour. Pełne nietypowych odważnych mebli i efektów specjalnych (np. z wykorzystaniem motywu fototapety na frontach szafek), migoczące szklanymi mozaikami i kryształkami żyrandoli, oblane wielobarwnym blaskiem diod. Projekt kuchni w tym stylu powinien być autorskim dziełem specjalisty, a meble – dobierane do każdej koncepcji indywidualnie, podporządkowane spójnej wizji.

 

Drugi wiodący kierunek to monolityczna zabudowa o frontach na wysoki połysk. Tu klimat zależny jest od kolorów: biel to kliniczna czystość i chłód, czerwień, pomarańcz, trawiasta zieleń – to energia, wreszcie elegancja i szyk, czyli czerń, burgund, śliwka, ciemny szmaragd czy gama brązów.

 

Korzystając z bogatej palety kolorów, można wpisać swoją kuchnię w trend kontrastowy. Wystarczy zestawić dwie wiodące barwy i przemyśleć ich kompozycję. Oparta na pionowych podziałach podwyższy wnętrze, horyzontalna – ujednolici i wydłuży optycznie ciąg zabudowy. Ciekawie może wyglądać motyw szachownicy w rozmiarze XXL czy układ całkowicie abstrakcyjny. Potrzeba tu jednak wiele intuicji.

 

Kolejny modny azymut to egzotyka: zamorskie forniry o urzekających odcieniach i rysunku. Takie powierzchnie same w sobie są obrazami, dlatego oprawia się je w prostą oszczędną formę, nakrywa monokolorystycznymi blatami (np. ze stali szlachetnej) i ustawia na spokojnym jednolitym tle. A co z pozostałymi stylami? Nadal są na czasie, choć nie należą do awangardy. Kuchnia tradycyjna nie obędzie się bez staromodnych szafek. Niezależnie od rodowodu aranżacji – rodzimego, toskańskiego, z Nowej Anglii czy z Prowansji – dominują tu jasne „sprane” kolory: biały, pergaminowy, kamienna szarość, beże i spłowiałe zielenie. Ciemne drewno odeszło do lamusa, co nie znaczy, że za jakiś czas triumfalnie nie powróci. W aranżacjach tego typu obowiązuje jedna żelazna reguła: jak najwięcej autentyzmu. Dlatego nie ma tu miejsca dla fornirów czy tym bardziej drewnopodobnych foliowych laminatów; na fronty szafek – tylko lite drewno.

 

Pomysł na kuchnię tradycyjną czy regionalną możemy też zrealizować unikając zakupu kompletu mebli kuchennych; szafki można wymurować z bloczków betonowych, zwykłej cegły pełnej, cegły silikatowej lub klinkierowej, wypełniając wnętrza powstałych w ten sposób nisz półkami, a nawet innowacyjnymi systemami przechowywania. Taki zestaw musi jednak zaprojektować prawdziwy fachowiec – dostosowanie nieco zgrzebnej zabudowy do wymogów precyzyjnych wymiarowo gotowych elementów wewnętrznych to rzecz niełatwa.

 

Pełny artykuł w PDF: Meble kuchenne


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".