Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pomysł na sypialnię

Wieczorem sypialnia musi dawać nam ukojenie po całym dniu, pozwalać na prawdziwy odpoczynek, usypiać, a rano– obudzić, dać energię i dobrze nastawić do otoczenia.


(fot. Dulux)

Odpowiednie miejsce dla sypialni to tak zwana strefa prywatna. Do strefy tej należą pomieszczenia, do których zazwyczaj nie zaprasza się gości. Dlatego sypialnię zwykle projektuje się na piętrze. Jeśli dom jest parterowy, umieszczana jest najczęściej w głębi domu. Jeśli to możliwe – daleko od kuchni i salonu.

 

Jeśli dom stoi przy ruchliwej ulicy, okna sypialni powinny wychodzić na tył. Dobrze też tak zaplanować jej położenie, aby przez okna nie wpadało zbyt jasne światło na przykład latarni.

 

Ustawienie sypialni względem stron świata zależy w pewnym stopniu od upodobań i trybu życia. Najlepiej jeśli okno będzie wychodziło na północny wschód, rano do sypialni będą wpadały promienie słoneczne, ale nie będą zbyt dokuczliwe. Taka sypialnia, która ma spełniać też niektóre funkcje pokoju dziennego, może znajdować się od strony południowej lub zachodniej.

 

Sypialnia powinna być tak urządzona i wyposażona, by dobrze tłumić hałasy. Aby to osiągnąć na podłodze można położyć wykładzinę dywanową, a na oknach powiesić grube zasłony. Przed hałasami będą też chronić pełne drzwi. Sypialnia powinna znajdować się jak najbliżej wspólnej łazienki lub mieć własną z bezpośrednim wejściem.

Łóżka i łoża

Wygląd i charakter łóżka – najważniejszego mebla w tym pomieszczeniu – narzuci styl całemu wnętrzu. Dlatego są dwa sposoby na urządzenie sypialni – można najpierw wybrać łóżko i do niego projektować całe pomieszczenie albo dokładnie określić, jak będzie wyglądała sypialnia i pod tym kątem szukać odpowiedniego łóżka.

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest rama z materacem, jeśli oczywiście jest na nie dość miejsca. Łóżko nie może być za małe. Szerokość łóżka dwuosobowego wynosi zazwyczaj od 140 cm do 200 cm, a jednoosobowego – od 80 cm do 120 cm. Standardowa długość to 2 m.

Najlepiej gdy do łóżka dwuosobowego jest dostęp z obydwu stron o szer. co najmniej 80 cm. Łóżko stawia się często zagłówkiem do ściany, jednak warto poeksperymentować i postawić je na przykład na środku pokoju.

W ramach łóżka


(fot. Finezja Studio)

To, czy łóżko jest wygodne zależy przede wszystkim od materaca. Dlatego wybierając ramę łóżka, można pozwolić sobie na pewną swobodę. Można zdecydować się na ramę drewnianą, metalową – na przykład kutą, z obiciem, a nawet z tworzywa sztucznego. Jeśli do sypialni zostanie wstawiona rama bez szczytów, formę nadaje mu narzuta i poduszki.

Sporo ekstrawagancji wprowadza do sypialni okrągłe łóżko – może to być okrągła rama z tradycyjnym prostokątnym materacem lub z wykonanym specjalnie również okrągłym. Równie ciekawe są łóżka podwieszane na linach lub łańcuchach!

Ciekawym rozwiązaniem jest też powieszenie moskitiery – latem pozwoli na swobodny sen przy otwartych oknach, a poza tym nada wnętrzu lekkość i południowy charakter.

Pełny artykuł w PDF: Pomysł na sypialnię

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".