Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy łazienkę

Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.

Urządzamy łazienkę
(fot. Herbeć®)
Jak zdobyć dobry projekt łazienki? Zamówić u architekta wnętrz. Te usługi tanieją dzięki konkurencji, jaką zapewnia internet; na reklamę w sieci stać dziś każdego – także początkujących ale zdolnych projektantów. A ponieważ wszyscy chętnie chwalą się referencjami, łatwo znaj­dziemy kogoś, kto operuje w bliskiej nam stylistyce. Jeśli marzymy o łazience niecodziennej i komfortowej, koszt projektu z pewnością nie będzie najpotężniejszą pozycją w litanii wydatków.

 

Sami także możemy pokusić się o dobry plan. Ważne tu będą: liczba domowników, ich upodobania i nawyki oraz... budżet. Duży pozwala popuścić wodze fantazji, ograniczony – zmusza do rozwagi przy podejmowaniu decyzji i szczególnie precyzyjnego planowania; przeróbki bywają bardzo kosztowne. Po pierwsze, ustalmy jak wiele miejsca potrzebujemy na higienę i regenerację; może warto łazienkę powiększyć kosztem sypialni czy holu... Albo przeciwnie: zaprojektowany salon kąpielowy zamienić na trzy małe lecz zindywidualizowane toalety. Takie komfortowo wyposażone „gabinety odnowy” mogą okazać się znacznie praktyczniejsze, zwłaszcza dla licznej rodziny – wszak każdy jej członek może mieć inne potrzeby pielęgnacyjne.

 

Choć ważne są wszystkie aspekty wykończenia, w małej łazience na pierwszy plan wysuwa się niezawodność urządzeń sanitarnych i jakość wykonawstwa; przecież każdy detal oglądamy w niej z bliska. W dużej najważniejszy jest pomysł na wnętrze. Warto je podzielić na strefy higieny i regeneracji, urozmaicić za pomocą murków i ścianek w niedrogiej, lekkiej zabudowie szkieletowej. W ten sposób można oryginalnie i wygodnie zorganizować przestrzeń, stworzyć ciekawe plany wizualne, osłonić mniej efektowne fragmenty pomieszczenia... Czysty zysk!

 

Problemy techniczne pozostają w tle. Nie jest to jednak tło pozbawione znaczenia. Nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal wszystko: możemy bezpiecznie stąpać po szklanej podłodze, myć ręce w strumieniu wytryskującym wprost z lustra lub pompować ścieki pod górę. Wszystkie te rozwiązania mają jednak swoją cenę. Słoną! Przy szacowaniu kosztów nietuzinkowych pomysłów konieczna będzie pomoc prawdziwego fachowca. Pamiętajmy o jednym: choć świetny projekt i niezawodność techniczna są w łazience na wagę złota, najważniejszy i tak okaże się nastrój; przecież właśnie tu budzimy się do nowego dnia, odzyskujemy witalność i radość życia przed kolejnymi wyzwaniami.

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy łazienkę

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".