Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowe ściany i podłoga

Są jak podstawa profesjonalnego makijażu – ochronna baza podkładowa i ozdobny make-up w jednym. Makijaż ma jednak przetrwać tylko do wieczora, a w razie niepowodzenia łatwo go zmyć i wykonać od nowa; ściany i podłoga w łazience muszą wykazać się trwałością i ponadczasową urodą przez lata.

W pełnym rozkwicie

Łazienkowe ściany i podłoga
 (fot. Villeroy&Boch)
Bukiety, girlandy, łączki. Kwiaty urzekające realizmem, zgeometryzowane, malowane impresjonistyczną plamą, wijące się barokowym ornamentem. Rozsypane na ścianach i podłodze... Od kilku sezonów to jeden z silniejszych trendów wnętrzarskich. Nie słabnie z upływem czasu; przeciwnie – wzbogaca się o nowe techniki i style.

 

Prym wiodą tu płytki i mozaiki ceramiczne – to z nich najłatwiej ułożyć fantazyjną autorską kompozycję. Do dyspozycji mamy całe kolekcje, związane z różnymi dekoratorskimi epokami, a nawet z... wybraną rośliną. Alternatywa to kwiaty malowane.

 

Warunkiem sukcesu będzie tu wyłącznie talent wykonawcy; nowoczesne farby lateksowe i winylowe (najlepiej z dodatkiem środków przeciwgrzybicznych) tworzą trwałe, odporne na wilgoć, zmywalne powłoki. Ściany łazienki możemy też pokryć kwiecistą tapetą z włókna szklanego, zabezpieczoną ochronną warstwą akrylową lub epoksydową.

Efekty specjalne

Ściany i podłogi iskrzące się złotem, lśniące jak szkło, uwodzące neonowymi kolorami. To trend stojący w opozycji do pow­ściągliwej natury; styl, dla którego hasłem kluczowym jest kreacja. Zaaranżowana w ten sposób łazienka, to nie tyle przytulna rodzinna oaza, ile wyjątkowa przes­trzeń reprezentacyjna. Przekraczając jej próg, wstępujemy w świat niecodzienny, odrealniony. I w tym właśnie jego odnowicielska siła: zanurzając się w magicznej scenografii, stajemy się na chwilę kimś innym.

 

Tu także znajdziemy płytki ścienne i podłogowe, głównie jako twórcze imitacje. Ceramika udaje metal, aksamit lub wężową skórę, polerowany gres naśladuje szkło. To ostatnie śmiało wkracza na arenę: szklane mozaiki i wielkoformatowe płyty zapewniają olśniewające efekty, a halogeny i diody pozwalają wydobyć ze szkła pełnię wizualnych wrażeń. Tafle zabarwione jednolicie na mocny kolor zdominują wnętrze, przezroczyste – uwydatnią wzór i fakturę podłoża.

 

Szkło stapiane z do­mieszką barwników zastąpi wszelkie inne ozdoby – taką taflę warto umieścić na jednej ścianie, kierując się zasadą dekoratorskiego umiaru. Piaskowana szyba lub kompozycja szklanych kafli zamiast jednej ze ścian efektownie rozjaśni niedoświetloną łazienkę, a wieczorami uruchomi prawdziwy świetlny teatr. Klejone i hartowane szklane płyty nadają się także na podłogi. Kogo nie stać na „wielkie szklenie”, niech pomyśli o szklanych listwach i dekorach; dzięki naturalnemu połyskowi nie znikną w tłumie.

 

Łazienkę można też wyróżnić wylewając posadzkę z żywicy epoksydowej. Cieniutka warstwa gładkiego jak lód tworzywa może być zabarwiona na dowolny kolor – wtedy zyska rangę tła doskonałego, odbijając światła i sprzęty. Żywica przezroczysta ukaże w pełnej krasie to, co pod nią ułożymy, lub zatopimy w jej masie. Technologia inspiruje niczym nieskrępowaną twórczość; możemy stąpać po piaszczystej plaży lub posadzce z aluminiowej folii – wszystko zależy od naszej wyobraźni.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Łazienkowe ściany i podłoga

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".