Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Umywalka, sedes, bidet

Urządzenia o czytelnej, prostej funkcji, ale jakże rozmaitych formach. Dobieranie ich, łączenie w pary i tercety może być dziś wielką frajdą; sanitariaty walczą o naszą sympatię formą, kolorem, deseniem, materiałem... I nieznaną dawniej ergonomią.

Umywalka
 (fot. Coram)
Umywalka może być tak dekoracyjna, że to do niej właśnie warto będzie dobrać kolor ścian, rodzaj płytek czy model baterii. Galerię form urozmaica bogatsza z roku na rok paleta materiałów; obok tradycyjnej ceramiki producenci proponują nam stal, akryl, szkło, drewno, kamień i konglomeraty mineralne.

 

Równie duży jest wybór sposobów montażu. Możemy umywalkę ustawić na blacie, całkowicie pod nim ukryć lub fragmentarycznie „wtopić” w jego płaszczyznę. Wiele jest modeli sprzedawanych w komplecie ze specjalnie pod nie zaprojektowaną szafką. Do tego postumenty, półpostumenty, konsole, stelaże i metoda tradycyjna – przytwierdzenie umywalki wprost do ściany.

 

Miski WC i bidety, choć zwykle mniej ekstrawaganckie, o spokojniejszych, zdeterminowanych przeznaczeniem formach, również nie pozostają w tyle. Dostaniemy sanitariaty staromodne, ale i futurystyczne – kule, sześciany, stożki – w których designerski kształt maskuje pospolitość funkcji.

Kolor na sztandary

Umywalka nie musi być biała, a nawet pastelowa. W ślad za nowoczesnymi formami i materiałami przyszły kolory i wzory, i to nie tylko te z „toaletowej” stonowanej palety. Dziś biel musiała podzielić się strefą wpływów z barwami jaskrawymi i zdecydowanymi, nawet z wieczorową czernią! Spotyka się też przeróżne desenie, od subtelnych, przez fantazyjne i malarskie, po odważne, kontrastowe i krzykliwe.

 

Taka umywalka skupia uwagę jak pryz­mat, staje się punktem odniesienia dla reszty aranżacyjnych szczegółów. Dlatego, jeśli planujemy zakup modelu naprawdę wyjątkowego, wybierzmy go na samym początku, gdy koncepcja wystroju wnętrza dopiero się krystalizuje. To pozwoli nam umieścić umywalkę w najkorzystniejszej dla niej scenografii, ozdobić ją odpowiednimi elementami obudowy i przemyślanym oświetleniem, słowem – wydobyć całą jej urodę.

Spacer przez epoki

Choć czasy mamy eklektyczne, a moda jest wyjątkowo tolerancyjna, w obrębie zestawu: umywalka-sedes-bidet panuje rygor – tu raczej nie mieszamy starego z nowym. Co innego, jeśli wśród ściennych ornamentów, pod rokokowym lustrem zamarzą nam się ultranowoczesne sanitariaty. Albo odwrotnie: misternie ukształtowaną, zdobioną gzymsami ceramikę sanitarną zechcemy otoczyć ścianami z barwionego szkła...

 

Koktajle stylistyczne, w których miesza się odległe od siebie stulecia, są bardzo trendy. Wymagają jednak wiele wyczucia i obycia w światowych tendencjach, dlatego planujmy z namysłem i z wyobraźnią. Pomoże nam ogromny wybór produktów w różnych stylach, przeglądanie firmowych katalogów i pism o wnętrzach – wszystko to może stać się dla nas doskonałym natchnieniem.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Umywalka, sedes, bidet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".