Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie kuchni

Jak ważne jest światło w kuchni, wie każdy kucharz. W dodatku tu szczegóły liczą się bardziej niż gdzie indziej – wszak nie wolno przeoczyć żadnego ziarnka pieprzu! Dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja: światło celowe i dokładne, bezlitośnie demaskatorskie. Świetlne „punkty kontrolne” i „linie graniczne”. Wtedy – sprawa jasna!

Oświetlenie kuchni
(fot. Poliform)
Oświetlenie ogólne jest w kuchni, jak w każdym innym pomieszczeniu, bardzo pożądane. Jednak usytuowana centralnie górna lampa – jeśli wybierzemy takie rozwiązanie – przy kucharzeniu zwykle okazuje się nieprzydatna; przygotowując posiłek przy blacie, wyspie czy barku, mamy ją najczęściej za plecami, a w najlepszym razie nad głową.

 

Tu potrzeba innych rozwiązań: światła ukierunkowanego wprost na strefę roboczą. Oświetlającego dłonie, ale ukrytego dla oczu: emitowanego z odpowiednio skonstruowanej oprawy lub zza specjalnej osłony.

 

Ponieważ kuchnia to z reguły pomieszczenie zabudowane efektywnie od góry do dołu, będziemy potrzebowali światła także na innych poziomach, zwłaszcza w okolicach uchwytów dolnych szafek oraz w górnych szafkach wiszących – w ich czeluściach bez pomocy lampek trudno nam będzie cokolwiek znaleźć.

 

W przypadku szafek przeszklonych oprawy meblowe mają jeszcze jedno zadanie: uwydatnić piękno ich zawartości. Szkło przejrzyste i barwione, delikatna porcelana, a nawet zwykły kolorowy fajans to wdzięczni bohaterowie świetlnych impresji. Powinni o tym pamiętać ci, którzy w kuchni lubią pomieszkać – posiedzieć i pogwarzyć z przyjaciółmi lub rodziną; w takich chwilach światło pochodzące z szafek dostarczy niebanalnej dekoracji, budując jednocześnie miły intymny nastrój.

 

Jeżeli mamy w kuchni stół, zadbajmy o  dobre oświetlenie biesiady. Doskonałe są lampy sufitowe o regulowanej wysokości; praktyczne okażą się też trzy-cztery mniejsze oprawy wiszące, pod warunkiem, że będziemy też mogli włączyć tylko jedną lub kilka z nich. Taki szereg świetnie zaakcentuje strefę podłużnego barku, pamiętajmy jednak, że nie jest to szyk obowiązkowy. Ten sposób wieszania lamp spopularyzował się kilka lat temu i zdążył się już mocno opatrzyć; jego mankamentem jest także nieco kawiarniany wyraz – oprawy możemy powiesić z większą inwencją: na rogach wyznaczonego na suficie kwadratu czy trójkąta, po śladzie wężyka bądź zygzaka...

 

Wreszcie świetlne efekty specjalne. Warto się o nie pokusić szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest duża i otwarta na salon – taki układ pozwala podziwiać teatr świetlówek, halogenów i barwnych diod w różnych ujęciach i zmiennych perspektywach.

W dobrym świetle

W kuchni najważniejsze są względy praktycz­ne, gdyż wiążą się z bezpie­czeństwem. Estetyka kuchennego wnętrza z roku na rok nabiera jednak znaczenia, ponieważ ranga kuchni rośnie. Co warto podkreślić we wnętrzu, któremu przydzielamy także zadania reprezentacyjne? Jak uka­zać je w najbardziej korzystnym świetle?

 

Jeśli pas ściany pomiędzy górnym a dolnym ciągiem szafek ozdobiliśmy efektowną okładziną lub fakturą – kamieniem, szkłem czy tynkiem strukturalnym – warto oświetlić tę strefę linią świetlówek lub diod ukrytych w szczelinie pomiędzy ścianą a szafkami albo blatem. Można też posłużyć się światłem kolorowym – efekt przejdzie wtedy nasze oczekiwania.

 

Jeśli kuchni o przeciętnej wysokości chcemy zapewnić salonową przestrzenność, zamiast górnej lampy lub popularnych halogenów w suficie podwieszanym, zamontujmy oprawy liniowe na obwodzie pomieszczenia. Równie widowiskowy efekt zapewni podświetlenie kuchennej wyspy lub pasa podblatowych szuflad o przezroczystych frontach.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie kuchni

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".