Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.

Oświetlenie salonu
(fot. Modiss)

Bez żyrandola

... a także bez kandelabrów, kinkietów, stojących lamp... Warto rozważyć taki pomysł. Światło jest wielkim kreatorem przestrzeni, ulotnym lecz wyrazistym budulcem, sugestywnym reżyserem nastrojów. Wyko­rzys­tanie nietypowych opraw lub ich całkowite ukrycie może przewrotnie wzmocnić siłę jego oddziaływania.

 

Taka koncepcja wymaga autorskich rozwiązań i to już na etapie projektu architektonicznego; zapotrzebowanie na liczbę punktów świetlnych, podobnie jak ich rozmieszczenie, raczej na pewno okaże się nietypowe. Może pojawić się potrzeba dobudowania lekkich konstrukcji tworzących gzymsy, ryzality, wnęki i załomy ścian.

 

Bo światło najpiękniej uwydatni przestrzeń potraktowaną plastycznie, frapującą i niejednorodną. Blask wylewający się ze szczelin i zagłębień, zależnie od zasięgu światła, może pełnić rolę oświetlenia ogólnego, miejscowego (funkcjonalnego), dekoracyjnego lub akcentującego wybrane strefy czy detale. A to właśnie główne zadania światła w salonie.

Zwis górą

Mimo popularyzacji nietypowych opraw oświetleniowych, dla wielu z nas żyrandol nadal ma nieodparty urok. Może dzieje się tak z powodu jego wyrazistej symboliki – wszak centralnie usytuowane źródło światła kojarzy się z koncentracją życia rodzinnego wokół dawnego ogniska... A przy tym nowoczesnym lampom sufitowym – i awangardowym, i tym stylizowanym na dawne ozdobne żyrandole – trudno odmówić urody.

 

Elementarz dobrego smaku każe jednak zachować umiar; wieszając u sufitu okazały żyrandol, musimy wyrzec się innych efektownych rozwiązań oświetleniowych – mogłyby być dla niego zbyt silną konkurencją. Do kompletu jedynie dyskretne kinkiety i lampy podłogowe.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie salonu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".