Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobieramy drzwi

Otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie.

Dobieramy drzwi
(fot. Nowa Gala)
Wykańczając wnętrza, tworzymy pewien kanon estetyczny, który prawdopodobnie pozostanie niezmienny przez lata. Należą do niego kształtujące przestrzeń ścianki działowe, posadzki i okna, a także – drzwi. Wprawdzie wymiana samego skrzydła to niewielki ambaras, ale już ościeżnicę (zwaną framugą) wymienić trudniej; nie da się przy tym uniknąć kłopotliwego pylenia.

 

A poza tym – po co nam w domu rewolucja? Wybierzmy drzwi raz a dobrze. Zadanie jest o tyle proste, że zwykle wcześ­niej pojawiają się okna i pomysły na podłogi, czyli – estetyczne punkty odniesienia. Z odcieniem posadzki drzwi mogą wyraziście kontrastować, wtedy jednak powinny być utrzymane w tonacji podobnej do okien. Inny wariant to wspólny ton dla drzwi i podłóg – wtedy można sobie pozwolić na silny kontrast pomiędzy nimi a oprawą okien. Ale kolory to zaledwie pierwszy krok. Kolejne zadania to dobór cech użytkowych i stylu.

 

Drzwi mogą podzielić przestrzeń, szczelnie separując pomieszczenia, ale mogą też stać się granicą umowną, półprzepuszczalną, nie tak rygorystyczną. Materiał wykonania decyduje o stopniu ich izolacyjności akustycznej, a także cieplnej (to ważne w przypadku drzwi zewnętrznych). Wreszcie stylistyka, czyli zewnętrzne ukształtowanie, faktura i odcień powierzchni skrzydła. A także detale – od klamki po zawiasy. Co wybrać?

Wejście w nową erę

Paleta drzwi o nowoczesnym wzornictwie jest dziś bardzo bogata. Wykonuje się je z drewna, laminowanych, fornirowanych lub obijanych blachą płyt drewnopochodnych, tworzywa sztucznego, stali i szkła. Popularne są modele łączące różne materiały, np. okleinowane kilkoma gatunkami forniru – takie drzwi są bardzo dekoracyjne, dlatego wymagają stonowanego tła. Najprostsze „monolityczne” formy łatwo z kolei dopasować do każdej aranżacji. Wystarczy odpowiednio dobrać zawiasy i klamki, które natychmiast precyzyjnie określą styl.

 

Linie wzornicze to zwykle jeden model drzwi w kilku wariantach: pełnym, przeszklonym z jedną dużą lub kilkoma małymi szybkami, z pojedynczymi wstawkami ze szkła lub z otworami wentylacyjnymi – do łazienki i pralni. Można je dobrać w zależności od potrzeby izolacji wizualnej i dźwiękowej. Inna będzie w gabinecie i sypialni – pokojach z założenia intymnych i zacisznych, inna zaś w kuchni, jadalni i salonie; nawet jeśli mamy w tej strefie drzwi, zwykle poszukujemy w niej kontaktu z rodziną.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Dobieramy drzwi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".