Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy sypialnię

Sypialnia to nasze schronienie. Najbardziej prywatne i osobiste. Tu nie obowiązuje nas gorset reprezentacyjności, gdyż rzadko kogo do niej zapraszamy. Możemy działać egoistycznie – wyłącznie we własnym interesie i dla własnej wygody. Pełen relaks!

Urządzamy sypialnię
(fot. Velux)
Pokój przeznaczony do celebrowania snu to miejsce wyjątkowo statyczne; w ciągu dnia pod względem organizacji przestrzeni niewiele się tu dzieje i niedużo powinno zmieniać. A jednak sypialnia jest wnętrzem wymagającym. Tu zasypiamy i tutaj się budzi­my, a obu tym stanom – uśpienia i rozbudzenia – sprzyjają odmienne warunki.

 

Pogodzić je, oto największa sztuka. Receptą jest odczytanie własnego kodu kształtów, kolorów i materiałów, które sprzyjają odprężeniu; będzie nam ono potrzebne zarówno do tego, żeby zasnąć, jak i po to, by obudzić się w pełni sił witalnych.

 

Sypialnia powinna z jednej strony tchnąć spokojem, z drugiej – tworzyć scenografię wypełniającą radością życia. Dla każdego z nas może to oznaczać co innego. Jednych odprężają pastele i biel, inni relaksują się w otoczeniu nasyconych ciemnych barw.

 

Dla jednego ideałem harmonii będą puste ściany i powściągliwy wystrój, inny lepiej wypocznie mając przed oczami obraz malarza-hedonisty w bogato złoconej ramie. Są tacy, dla których poranne słońce jest warunkiem udanego dnia, ale i tacy, którzy wolą dłuższe leniuchowanie przy zaciągniętych storach. Dlatego zastanówmy się, czego nam i naszej sypialni potrzeba.

 

Może półek wypełnionych książkami, których obecność dla wielu przesądza o poczuciu intymności i zakorzenienia? Może galerii ulubionych grafik? Albo nastrojowej tapety z subtelnym ornamentem za wezgłowiem łóżka? Komfortowej wygodnej toaletki z lustrem na pół ściany? A może markowego sprzętu audio z sześcioma dyskretnie poukrywanymi głośnikami albo... telewizora? Jak już wspomnieliśmy, sypialnia to nasze najbardziej osobiste terytorium; tu panuje wolność. Jeśli dzielimy ją z drugą osobą – także demokracja.

Wokół snu

Jeśli sypialnia służy tylko do spania i wypo­czynku, pierwsze skrzypce gra w niej łóżko. Dwuosobowe najlepiej postawić pośrodku jednej ze ścian, tak by z obu stron zachować do niego równie łatwy dostęp. Iście królewską rangę nadamy mu ustawiając je, jak wyspę, w centrum pokoju. Takie łoże może być wystawne, zdobione dekoracyjnym wezgłowiem i zwieńczone baldachimem; może też być obrazem czystej funkcji w postaci materaca na minimalistycznym, drewnianym czy rattanowym stelażu.

 

Ważne, by spało się na nim wygodnie, a to oznacza co najmniej 140 cm szerokości i 200 cm długości dla dwóch osób i – odpowiednio – 80 i 200 cm dla jednej. To ledwie minimum; domownicy o potężnej budowie i wzroście powyżej 190 cm nie wyśpią się w takich warunkach. Dla nich, a także dla tych, którzy po prostu lubią mieć nocą dużo swobody, odpowiedniejsze będzie podwójne łóżko o wymiarach 200 x 220 cm lub pojedyncze: 120 x 220 cm.

 

Obok łóżka – nocne szafki. Mogą być nieduże, wystarczy by zmieściły się na nich lampka, szklanka soku i kilka książek. Możemy skomponować ciekawy zestaw autorski z różnych szafek, dostosowanych stylem do indywidualności użytkowników, albo kupić komódki w komplecie z łóżkiem – taki nieco hotelowy ład warto przełamać ciekawymi dodatkami: kapą, poduszkami, ścienną dekoracją.

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy sypialnię

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".