Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokój do pracy

Nazywamy go gabinetem, pracownią, warsztatem... To on odróżnia dom i wygodny apartament od zwykłego przyciasnego mieszkania. Zapewnia nam luksus samotności i świętego spokoju. A do jakich celów go wykorzystamy? To już nasza prywatna sprawa.

Pokój do pracy
(fot. IKEA)
Jak urządzić gabinet? To zależy wyłącznie od nas. Domowy pokój do pracy jest terytorium wyjątkowym – enklawą, w której nie rządzi bezlitosna moda. Trudniej tu wskazać zdecydowane trendy, łatwiej określić to, co niemodne i w nie najlepszym tonie.

 

Niemodne jest zatem aranżowanie gabinetu na pokaz. Jeśli w naszym domu nie ma tradycji czytania, a jedyną lekturą są kolorowe magazyny przy śniadaniu, nie obstawiajmy pokoju do pracy regałami pełnymi oprawnych w skórę woluminów. Albo... zacznijmy czytać!

 

Równie pociesznie będzie wyglądał dębowy komplet ministerialnych mebli, zabytkowy globus oraz potężne biurko pełne kałamarzy, oprawnych certyfikatów i przycisków do papieru w gabinecie, którego właściciel raz na tydzień przegląda rachunki i faktury, wolny czas spędzając przed telewizorem.

 

Oczywiście, wolnoć Tomku w swoim domku. Ale jeśli chcemy nadążyć za modą, zorganizujmy sobie przede wszystkim gabinet funkcjonalny – wygodny i przydatny w codziennym życiu.

Multimedia- -multifunkcje

W rezydencji każdy członek rodziny ma własny pokój do pracy. Zwykle jednak gabinet służy kilku domownikom i spełnia wiele funkcji. Często jest jednocześnie domowym biurem, pokojem komputerowym, praco­wnią i czytelnią. A bywa też pokojem gościnnym – dlatego nawet w niewielkim warto znaleźć miejsce na rozkładaną dwuosobową sofę.

 

W miejscu pracy, nawet tej ściśle koncepcyjnej, nie może zabraknąć biurka – na czym notowalibyśmy swoje najlepsze pomysły? Jego rodzaj i wielkość blatu trzeba dobrać do planowanych zajęć. Dziś, gdy laptopy zastępują komputery stacjonarne, miejsce na duży monitor nie zawsze jest niezbędne, choć na pewno nie zrezygnuje z niego grafik czy projektant. Podobnie z klawiaturą – wysuwane blaty coraz rzadziej się przydają; najnowsze badania dowodzą, że dla zdrowia naszego kręgosłupa korzystniejsze jest umieszczenie klawiatury na biurku, niż pod nim. Na pewno za to przydadzą się szuflady, a im ich więcej, tym lepiej.

 

Skoro biurko, to także wygodne krzesło, najlepiej obrotowe, z krótkimi podłokietni­kami (długie utrudniają dosunięcie krzesła i przyjęcie najdogodniejszej pozycji), o regulowanej wysokości siedziska (dzieci przy komputerze!). Trzeba też pomyśleć o lampie z możliwością ukierunkowania snopu światła, a jeszcze lepiej – z regulacją jego natężenia. Wieczorne korzystanie z komputera wymaga co najmniej dwóch źródeł światła. Jedno musi świecić spoza monitora, łagodząc jego blask, drugie zaś powinno oświetlać klawiaturę.

 

Dobrze mieć w gabinecie wygodny fotel, a przy nim – stojącą lampę o matowym kloszu. Warto też znaleźć miejsce na zestaw audio; muzyka wspaniale relaksuje, a przy pracy trzeba wszak odpoczywać. Pamiętajmy też o półkach na podręczne drobiazgi. A także na przedmioty, na które po prostu lubimy patrzeć: ulubione zdjęcia, pamiątki, dekoracyjne detale... W takiej scenografii będzie nam się doskonale pracowało!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Pokój do pracy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".