Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki, piece, kozy

Kameralne światło, kieliszek wytrawnego wina, towarzystwo bliskiej osoby lub dobra książka w ręku, a w tle – trzaskający ogień... Oto dla wielu z nas idealny obraz wypoczynku w domowych pieleszach. Dlatego rozjarzony płomieniami kominek lub promieniujący ciepłem piec to często pierwszoplanowi bohaterowie naszych marzeń o domu.

Kominki, piece, kozy 
 (fot. Tarkett)

W starym piecu...

W tradycyjnie stylizowanych wnętrzach kominek najlepiej czuje się w centrum uwagi. Wynika to z jego historycznej roli: zanim wynaleziono systemy rozprowadzania ciepłego powietrza, palenisko usytuowane w centralnym punkcie przestrzeni mieszkalnej, pośrodku masywnej, akumulującej ciepło ściany wewnętrznej, gwarantowało największą skuteczność grzewczą.

 

Z tych samych praktycznych powodów okolice kominka były polem spotkań rodzinnych i towarzyskich – tu było po prostu najcieplej. Element, wokół którego toczyło się życie, musiał zyskać odpowiednią oprawę. Stąd monumentalne obudowy, kolumienki i pilastry, rzeźbiarskie zdobienia...

 

Współczesne kominki historyzujące, podobnie jak dawne, lubią symetrię. Do twarzy im też z otwartym paleniskiem; wkład można osłonić opuszczaną szybą, chowaną w obudowie – rozwiązanie nietanie, za to estetyczne. Dekoracje – dowolne, ale zharmonizowane z wystrojem wnętrza. Bardzo subtelne lub – odwrotnie – wyzywająco zdobne; byle z fantazją. Bloczki łupanego piaskowca zwieńczone dębową belką zdecydowanie należą do minionej epoki!

Ludycznie etnicznie

W świecie kominków trend etniczny i rustykalny łączy jedno: swoboda formy. Tu nie musimy „rzeźbić pod linijkę”, a projekt z reguły przewiduje sporo miejsca dla osobistej inwencji rzemieślnika-wykonawcy. Materiały to przede wszystkim kamień naturalny w surowej nieoszlifowanej postaci, sękate, lecz heblowane do gładkości drewno i zaprawa o swobodnie kształtowanej powierzchni. Z takiego tercetu można wykreować prawdziwe cudo.

 

Mocnym trendem w nurcie rustykalnym są piece kominkowe. Można powiedzieć, że zapanował ostatnio istny szał na kafle. Najlepiej ręcznie formowane i szkliwione, ale też fabryczne, modułowe, z powodzeniem udające stare „prababcine” wyroby. Obok nich – stalowe i żeliwne piece z paleniskiem, fajerkami i popielnikiem; można na nich ugotować obiad, w niektórych – upiec pieczeń lub ciasto. Wszystkie one buzują żywym ogniem, dają ciepło i klimat. Na polską jesień jak znalazł!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Kominki, piece, kozy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".