Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Umywalka, sedes, bidet

Dziś podstawowy węzeł sanitarny – umywalka, sedes i bidet – to już nie tylko łazienkowe „dobra konieczne”. Planujemy ich rozmieszczenie z fantazją, wybieramy modele z wielką przyjemnością, wreszcie wykorzystujemy. W poczuciu komfortu, a czasem... pełnego zachwytu!

Umywalka, sedes, bidet
(fot. Villeroy&Boch)
Są głównymi elementami funkcjonalnymi każdej toalety. To od nich zaczyna się łazienka. Umywalka i miska WC, coraz częściej stowarzyszone z bidetem, czasami uzupełnione pisuarem – niezbędne i na szczęście coraz ciekawsze. Umywalka, której przysługują specjalne prawa, nie musi być „od kompletu”. Widujemy misy stalowe, kompozytowe, ze szkła, z kamienia lub drewna. Sedes, bidet i pisuar to jeszcze zwykle ceramika, coraz częściej jednak kolorowa, dwubarwna, ozdobiona ornamentem. I te kształty! Wyobraźnia projektantów nie zna granic.

Maluchy i starszaki

Właściciele jednej, w dodatku niewielkiej łazienki nie mają problemu: umywalka powinna być niezbyt mała i płytka – będzie przecież pełnić kilka funkcji – za to bezwzględnie ergonomiczna. Ten zestaw cech nie wyklucza urody. Do wyboru mamy wiele kształtów mis i różne sposoby montażu: na blacie, pod nim (w całości lub częściowo), na postumencie, półpostumencie lub szafce. W małym wnętrzu wygodny – a przy tym dekoracyjny – okaże się zintegrowany reling na ręcznik, bardzo praktyczna będzie także umywalka z szerokim, jednostronnym lub umieszczonym symetrycznie z obu boków blatem ceramicznym: zmieści się na nim wiele podręcznych kosmetyków, a wyczyścić go będzie znacznie łatwiej, niż np. blat obłożony mozaiką.

 

Do małej toalety gościnnej znajdziemy wiele propozycji umywalek- miniaturek: okrągłych, kwadratowych, narożnych – symetrycznych lub całkiem nietypowych. Tu praktyczność można złożyć na ołtarzu efektu: chodzi przecież tylko o mycie rąk. Z tych samych powodów możemy popuścić wodze fantazji, jeśli mamy w domu kilka łazienek. Miejsce w jednej z nich można wówczas zarezerwować dla modelu, który zada wyjątkowego szyku – niepraktycznego, za to pięknego. Warto jednak mieć wtedy w odwodzie dużą umywalkę rodzinną z miejscem na dwie baterie, umywalkę podwójną lub po prostu dwie umywalki obok siebie. Poranne kolejki do łazienki przejdą do historii.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".