Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż - wanny i panele

Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Hansgrohe)
Dawniej w pogoni za nią jeździło się do sanatoriów – miejsc z założenia przeznaczonych dla rekonwalescentów. Kto zdrów, choć zmęczony, mógł doświadczyć dobrodziejstw hydroterapii jedynie po znajomości. Dziś nie musimy chorować, by korzystać z dobroczynnego działania wody; ba, nie musimy nawet wyjeżdżać. Wielofunkcyjny salon SPA możemy mieć na wyciągnięcie ręki: w domu, a nawet w niedużym mieszkaniu, choć tu najpewniej nie starczy nam miejsca na wszystkie wygody. Ale spróbować warto!

 

Woda ma zbawienne działanie na nasz organizm; stąd pojęcie SPA, wywodzące się od łacińskiego zwrotu sanus per aquam – „zdrowy przez wodę”. Ciepła kąpiel (do 37°C) to recepta na bezsenność i niepokój – relaksuje, rozluźnia mięśnie, pomaga też osobom cierpiącym na migreny. Seans w chłodnej wodzie (24–30°C) przeciwdziała apatii, łagodzi zaburzenia trawienia i pobudza koncentrację. Gorące kąpiele polecane są przy przeziębieniach, w stanach napięcia nerwowego, a także jako terapia wspomagająca zwalczanie cellulitisu. Szczególnie zbawiennie działa masaż wodny: dynamiczny strumień rozgrzewa skórę, poprawiając ukrwienie i dotlenienie tkanek podskórnych, co przyspiesza przemianę materii i sprzyja regeneracji organizmu.

 

Woda stymuluje receptory nerwowe na całym ciele, co – w zależności od nasilenia masażu – może mieć działanie rozluźniające lub silnie pobudzające. Do wyboru mamy zabiegi wodne, wodno- -powietrzne i powietrzne – tzw. masaż perełkowy, w którym funkcję stymulatora przejmują wytłaczane z dysz pęcherzyki powietrza.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".