Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna, łaźnia, kabina ciepła

W chłodnym klimacie ciepło jest w cenie, dlatego od jesieni do wiosny rozgrzewamy się na różne sposoby, poszukując wspomnień upalnego lata. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym: rozkoszne doznania ze zbawiennym działaniem ciepła na naszą kondycję i zdrowie!

Sauna, łaźnia, kabina ciepła
(fot. Tylö)
Terapia gorącym powietrzem jest u nas coraz popularniejsza. Trudno się dziwić – relaks w saunie czy łaźni parowej to czysta przyjemność, z roku na rok coraz łatwiej dostępna. Kompaktowa sauna zmieści się w średniej wielkości łazience, a zadaszona kabina natryskowa z wytwornicą pary zajmuje zaledwie metr kwadratowy.

 

Tyle samo potrzeba na kabinę z promiennikami podczerwieni (emitującymi promieniowanie infrared), która w dodatku, w odróżnieniu od większości saun, nie wymaga podłączenia trójfazowego o napięciu 400 V. Łatwo dziś wybrać rodzaj cieplnej terapii, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań.

Domowa odnowa

Terapia ciepłem to doskonały trening dla organizmu. Przebywanie w wysokiej temperaturze przyspiesza metabolizm, zmusza do wysiłku układ sercowo-naczyniowy, pobudza tkanki i oczyszcza poprzez skórę cały ustrój. Regularne seanse wpływają korzystnie na odporność. A choć sauna, podobnie jak kabina infrared, sama nie odchudza, pobyt w niej, zwłaszcza bezpośrednio po aktywności fizycznej, pobudza spalanie kalorii, a także doskonale przygotowuje skórę do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Najlepsza chwila na myślenie o saunie to etap projektowania domu. Mamy wtedy szansę zaaranżować domowe „centrum odnowy biologicznej” na miarę wyzwań współczesności. Saunę możemy zaprojektować jako kabinę wolno stojącą, umieszczoną w łazience lub pokoju rekreacyjnym, albo też jako osobne pomieszczenie. Możemy wybrać jedną z wielu kabin gotowych, lub zamówić projekt w wyspecjalizowanej firmie, co pozwoli w pełni wykorzystać warunki przestrzenne: wnęki, zaułki i skosy.

 

Ważne, by w sąsiedztwie sauny znalazło się ujęcie wody z balią, wanną lub natryskiem – ten ostatni koniecznie wyposażony w słuchawkę ręczną; okresowe schładzanie ciała zimną wodą pomiędzy gorącymi seansami musi odbywać się w kierunku od stóp do głowy, dlatego strumień z górnej deszczownicy nie wystarczy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".