Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zlewozmywaki i baterie

... musimy wybrać zlewozmywak i baterię – sprawny tandem, który ma pasować do siebie nawzajem, a także do naszych organizacyjno-funkcjonalnych potrzeb. A choć zmywanie jest dziś łatwiejsze niż kiedyś, to wybór odpowiednich urządzeń – wcale nie!

Zlewozmywaki i baterie
(fot. Deante)
Wprawdzie producenci zmywarek robią wiele, by przekonać nas do swojej oferty, jednak maszyna myjąca naczynia w zamkniętym obiegu nigdy nie wyprze z kuchni poczciwego zlewu. To w nim namaczamy przypaloną patelnię, nad nim też spłukujemy łyżeczkę po kawie i ubrudzone przy pracach kulinarnych dłonie. Zlewozmywak wyposażony w nakładkę poszerza przestrzeń roboczą kuchni. A ociekacz jest doskonałym miejscem na podręczny zestaw naczyń czy choćby na osuszenie sałaty.

 

Zestawić zlew z baterią to dziś żadna sztuka. Możemy zastosować wypróbowaną metodę kontrastu materiałów albo wybrać oba elementy w jednym kolorze i z tego samego tworzywa. Najważniejsze, by były wygodne w użytkowaniu, dostosowane do intensywności pracy, oszczędne i bezawaryjne.

W kolejce po przelew

Jeśli komfortowo i ergonomicznie zorganizujemy nasz „domowy zmywak”, być może rzeczywiście będziemy niecierpliwie wyczekiwać na swoją kolej do zmywania...

 

Najważniejsze są wymiary zlewozmywaka, głębokość komory i wysokość, na jakiej kończy się jej górna krawędź. Zmywając nie powinniśmy się schylać, ale największy dyskomfort odczujemy montując zlew za wysoko. Gdy opuścimy wyprostowane ręce w stronę dna, nasze nadgarstki powinny dotknąć górnego rantu komory. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza ci, którzy planują zakup zlewozmywaka ustawianego na blacie: warto dostosować wysokość szafki do powyższej zasady.

 

Wielkość zlewu skorelujmy z naszymi nawykami żywieniowymi. Nawet duża rodzina nie potrzebuje dwu i pół-komorowego kolosa, jeśli jada głównie na mieście lub u babci, a w kuchni stoi zmywarka. Montując mniejszy model, zaoszczędzimy cenną powierzchnię roboczą. I odwrotnie – tam gdzie gotuje się dużo, a jada często, najszybsza zmywarka nie pomoże. Czekanie, aż się zapełni i odbędzie pełen cykl myjący, jest bardzo niepraktyczne – pojemny wygodny zlewozmywak będzie wtedy na wagę złota. Wreszcie komory: nie mogą być zbyt płytkie, ale te bardzo głębokie utrudniają zachowanie higieny – to tak, jakby same zachęcały naczynia do leniwego zalegania.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".