Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki, piece, kozy

Dom bez niego? Istnieje, ale czy żyje... Palenisko przyciąga ciepłem, blaskiem płomieni, odgłosami trzaskających iskier. Rozwibrowany żar jest jak tętno domowego organizmu.

Kominki, piece, kozy
(fot. TiM Kominki)
Dla wielu z nas pytanie, czy warto mieć w domu kominek, jest pytaniem retorycznym – własne domowe ognisko to przedmiot powszechnych marzeń. Postrzegane jako symbol jedności wspólnoty i miejsce koncentracji życia rodzinnego, dzięki nowoczesnym technologiom zyskuje też na znaczeniu jako alternatywne źródło ciepła. Dlatego kominek ma dziś uzasadnienie estetyczne, społeczne i funkcjonalne. Szukając dla niego najodpowiedniejszego miejsca, warto wszystkie te kryteria na równi wziąć pod uwagę.

 

Jedno jest pewne: lubi być w centrum zainteresowania domowników. Przy ogniu miło spędzać niespieszne godziny, dlatego salon będzie dla kominka doskonałym miejscem pod warunkiem, że to tam najczęściej biesiadujemy i wypoczywamy. Nie stwarzajmy mu konkurencji w postaci umieszczonego po sąsiedzku telewizora; niechaj każdy z elementów ma własny autonomiczny obszar.

 

Jeśli domowe przyjęcia i rodzinne dyskusje chętniej odbywamy w jadalni, lepszym pomysłem będzie palenisko na granicy stref jadalnianej i dziennej, otwarte na obie strony. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by umieścić kominek w gabinecie; jeżeli pokój graniczy z salonem, warto pokusić się o zakup wkładu dwustronnego i ukryć go wraz z przewodem dymowym w ścianie dzielącej oba pomieszczenia. A przeszklone palenisko łączące sypialnię z luksusową łazienką? Czemu nie!

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".