Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie w salonie

Nabiera znaczenia po zmroku. Wtedy w gronie aranżacyjnych środków wyrazu wysuwa się na pierwszy plan: decyduje o wrażeniach wizualnych, nastroju i kolorycie wnętrza. Światło – ulotne, ale bardzo istotne tworzywo architektoniczne.

Świet(l)ny projekt

Kreacje niematerialne - Oświetlenie w salonie
(fot. Technolux)
Planując oświetlenie musimy zdecydować, jakiej rangi zadania chcemy mu przydzielić. W tej dziedzinie skromność nie popłaca. Nie warto ograniczać projektu do jednego punktu świetlnego pod centralny żyrandol i dwóch „wyjść” pod kinkiety. Nie czarujmy się – to zbyt mało. A właśnie czarów możemy oczekiwać od światła, które ma magiczną moc kreowania przestrzeni.

 

W dodatku czary te nie są zbyt kosztowne; inwestycja w bogatą instalację elektryczną wciąż należy do skromniejszych pozycji w budżecie budowy. Rachunki… cóż, wystarczy dobrać odpowiednie źródła światła – ekonomiczne i energooszczędne, choć będą droższe od tradycyjnych żarówek.

 

W sferę poważnych inwestycji przenosi nas za to decyzja o objęciu domu systemem „inteligentnym”, którego jednym z elementów jest instalacja oświetleniowa. Koszty zrównoważą jednak oszczędności eksploatacyjne i przyszły komfort. Korzystając z systemów zintegrowanych, możemy zapewnić sobie niezmienne natężenie światła (dostosowane do światła naturalnego), które zwłaszcza podczas wykonywanej w domu pracy zapewni zdrowie oczom.

 

Podział instalacji na wiele obwodów pozwoli kreować rozmaite plany świetlne, a zintegrowanie ich z innymi domowymi instalacjami – audiowizualną czy sterowania osłonami okiennymi – umożliwi niemal bezobsługową wymianę scenografii. W dodatku pomaga chronić dom podczas wyjazdów, symulując obecność gospodarzy: światła w pomieszczeniach mogą się zapalać, ściemniać i rozjaśniać zgodnie z zaprogramowanym cyklem lub na polecenie przekazane przez internet za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".