Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planujemy łazienkę

Pod względem wykończenia i wyposażenia jest jednym z najdroższych pomieszczeń w domu. Ale jeśli tylko nie popełnimy błędu, pieniądze nie będą zmarnowane. Komfortowa, ergonomicznie zaplanowana i luksusowo wyposażona łazienka to koncepcja warta zachodu!

Wodna strategia

Planujemy łazienkę
(fot. HTH)
Jedna duża czy dwie mniejsze? A może trzy? Jeśli tak, to w co wyposażone? Pytania związane z domowym zapleczem higieniczno-sanitarnym można mnożyć, jednak na niektóre z nich musimy sobie odpowiedzieć już na etapie projektowania domu, czyli wtedy, kiedy można jeszcze zrealizować najśmielsze wizje. A czego możemy oczekiwać od nowoczesnej łazienki?

 

Podstawa to codzienny komfort użytkowania. Dlatego im więcej w naszym domu łazienek, tym lepiej. Nie ma oczywiście sensu projektowanie trzech salonów kąpielowych w lokalu zamieszkiwanym przez parę emerytów, ale już w rodzinie z kilkorgiem dzieci podział strefy higienicznej na parę mniejszych, dobrze wyposażonych pomieszczeń rozładuje poranne łazienkowe korki. Linie tego podziału mogą przebiegać różnie. Jedna duża łazienka rodzinna z pełnym programem sanitarnym i dwie małe, rezerwowe – z natryskiem, toaletą i umywalką. Salon kąpielowy połączony z sypialnią rodziców, towarzyszące mu ergonomiczne ”segmenty łazienkowe” dla każdego z dzieci i gościnna toaleta… Albo kilka niedużych „kompaktowych” łazienek, za to osobna sauna i mini solarium – pomysłów może być tyle, ilu użytkowników.

 

Ważne, by odpowiednio wcześnie zdecydować o rodzaju i rozmieszczeniu urządzeń – to one przesądzą o poczuciu naszego komfortu. Pomieszczenia sanitarne narzucają przy projektowaniu pewne ograniczenia, związane z wymogami technicznymi instalacji wodnokanalizacyjnej. Długość odpływu z wanny, brodzika i umywalki nie powinna przekraczać 3 m; sedes nie może być oddalony od pionu o więcej niż metr. Łatwiej sprostać tym kryteriom korzystając z pomocy doświadczonego projektanta. W sukurs przychodzą nam też nowoczesne technologie. Dzięki nim możemy nawet oglądać ulubiony serial pod prysznicem!

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".