Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Baterie łazienkowe

Bogactwo ich modeli zadziwia. Wybierając baterie do łazienki, bawmy się kształtem, kolorem, tworzywem. Przymierzajmy je, jak biżuterię przed wielkim wyjściem – mogą dodać wnętrzu wiele blasku. Ale ostrożnie: nie wolno nam zapominać o wygodzie. Bo kolczyki zmienić znacznie łatwiej, niż armaturę.

Źródła zachwytu

Baterie łazienkowe
(fot. Grohe)
Prosty kran i dwa poręczne uchwyty? O nie, to zbyt banalne! Dziś taki podstawowy model wybieramy tylko wówczas, gdy pasuje do ogólnej – zwykle klasycznej – koncepcji aranżacyjnej. Ale nie jesteśmy na niego skazani. Baterie mogą przypominać biżuteryjne precjoza, formy roślinne albo też konstrukcje czysto techniczne. Znajdziemy wśród nich lapidarne rurki, hydrauliczne trójniki, zdecydowane graniastosłupy i stożki, płaskie kaskady, kształty przypominające kwiat, liść czy łabędzią szyję.

 

Wybierajmy trwałe i bezawaryjne modele sprawdzonych marek. Wprawdzie wymiana prostej umywalkowej baterii sztorcowej to nie problem, ale już awaria czterootworowej armatury ze zwijaczem węża, zamontowanej na rancie wanny, może wywołać w łazience małą rewolucję remontową. Zresztą do nowoczesnego salonu kąpielowego cieknący kran po prostu nie pasuje!

Wędrówka przez epoki

Baterie, z reguły niewielkie, w wystroju łazienki nie są elementem dominującym. Warto jednak zadbać o to, by ich forma idealnie komponowała się z urządzeniami sanitarnymi, a także z ogólną wymową stylistyczną wnętrza. Najłatwiej skorzystać z usług dużej firmy, która ma w swojej ofercie zarówno armaturę, jak i sanitariaty; znajdziemy tam linie urządzeń doskonale do siebie dopasowanych. Istnieją też inne recepty na styl. Pojęcie „dopasowane” nie oznacza przecież „identyczne”.

 

Równie elegancki, a czasem ciekawszy efekt możemy uzyskać mieszając trendy. Przykład? Zanurzona w bieli, minimalistyczna łazienka, urządzona za pomocą prostych geometrycznych brył, a jako jedyna dekoracja – złocone baterie retro o wyrafinowanych kształtach i neobarokowe lustro. Eklektyzm to trudna sztuka, ale warto tę metodę aranżacyjną rozważyć; jest dziś szczególnie modna, gdyż stwarza nam ogromne możliwości estetyczne.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".