Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Zdrowie, kondycja, dobre samopoczucie i młodzieńczy wygląd – to wszystko możemy zyskać dzięki dobrze zaprojektowanemu domowemu centrum wellness. Nowoczesne technologie pozwalają zaplanować je nawet na niewielkiej przestrzeni.

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła
(fot. Jacuzzi)
Idea wellness, sformułowana przed pięćdziesięciu laty przez Amerykanina Halberta Dunna, brzmi nowocześnie, ale dotyczy zjawisk znanych ludzkości od wielu stuleci. O zbawiennym działaniu ciepła, wody i pary wodnej na ludzki organizm wiedzieli już starożytni i umiejętnie te czynniki wykorzystywali. W tym czasie, gdy Rzymianie z upodobaniem oddawali się relaksowi w łaźniach parowych, Słowianie stosowali tzw. kąpiele dymne, przodkowie Turków okładali ciała rozgrzanymi kamieniami, a mieszkańcy Skandynawii budowali pierwsze sauny z umieszczonym pośrodku paleniskiem.

 

Z czasem doszło do wymiany informacji i doświadczeń; poszczególne grupy etniczne zgodziły się co do tego, że każdy z zabiegów służy poprawie odporności i samopoczucia Zauważono też, że ich korzystne działanie nie ogranicza się do ciała – seanse w saunie czy łaźni pomagają również osiągnąć psychiczną i emocjonalną równowagę.

 

Nowość polega na tym, że dziś możemy zażywać suchych lub mokrych gorących kąpieli nie wychodząc z domu, a pomysłowość producentów pozwala nam doświadczać różnych rodzajów regeneracji w jednej wielofunkcyjnej kabinie. W dodatku jej estetyka nie determinuje aranżacji łazienki; nowoczesne sauny, łaźnie i kabiny z promiennikami infraRed mają bardzo zróżnicowany wygląd, dzięki czemu mogą być ozdobą każdego wnętrza.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".