Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Meble kuchenne

Dominują w obszarze kuchni, nadając jej styl. Mogą wtapiać się w tło albo odważnie przyciągać spojrzenia. A przy tym mają tak wiele do ukrycia… Meble kuchenne to nie tylko piękna fasada. Dziś to przede wszystkim pojemne, komfortowe i funkcjonalne zaplecze robót.

Meblowy jarmark

Meble kuchenne
(fot. Poggenpohl)
Czego byśmy nie wymarzyli – możemy to mieć. Meble kuchenne to wyjątkowo żywotny segment rynku. Co sezon pojawiają się nowe firmy, które walczą o klienta pomysłami i przystępną ceną. Nie śpią także marki o ugruntowanej od lat pozycji; one również proponują nam nowe wzory. A co jest najmodniejsze? To źle postawione pytanie. Bo nie ma dziś jednego wyróżniającego się trendu. Modne są zarówno szafki śnieżnobiałe, jak i smolisto czarne. Na czasie będzie burgund, słoneczny żółcień i czekoladowy brąz. Tendencja, którą daje się zauważyć, to przesunięcie od mocnego połysku do półmatu i matu. Za ostatni krzyk mody można uznać matowe szafki z subtelnie zarysowanym błyszczącym ornamentem w tym samym kolorze.

 

Nieodmiennie gorącym tematem pozostają też forniry. Tu obserwujemy trend, który można nazwać „powrotem do źródeł”. Przewagę nad najpopularniejszymi do niedawna gatunkami egzotycznymi o bardzo wyrazistym usłojeniu zyskują odmiany bliskie nam geograficznie – brzoza, dąb, jabłoń czy modrzew. Supermodne jest drewno bielone i ługowane, a także zestawienia forniru z kolorem.

Kulisy nowoczesności

Kilka dziesięcioleci temu sprawa była prosta: kto miał pieniądze, ten miał w kuchni drewno. A kto ich nie miał – pocieszał się laminowaną płytą wiórową. Jak takie szafki wyglądały po dwóch latach, wiemy wszyscy. Dziś to się zmieniło. Większość nowoczesnych mebli kuchennych wykonywana jest z płyty MDF, nie ustępującej drewnu trwałością, odpornością na wilgoć i wysokie temperatury. MDF – czyli sprasowana pod wysokim ciśnieniem płyta pilśniowa - to obecnie jeden z podstawowych komponentów w branży stolarskiej. W przypadku mebli kuchennych najczęściej pokrywa się ją lakierem (połyskliwym, półmatowym lub matowym) albo fornirem (cienką warstwą naturalnego drewna). Nieco rzadziej spotykamy płyty foliowane; wykonane z nich szafki mają jednolity kolor i lekko wyoblone krawędzie.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".