Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka dekoracji stołu

Warto sprawić, by posiłki nie były pośpiesznym epizodem, ale miłym wydarzeniem – okazją do złapania oddechu i spotkania z bliskimi osobami. Postarajmy się zapewnić im niebanalną oprawę. To pobudza apetyt!

Po pierwsze zasady

Sztuka dekoracji stołu
(fot. Poggenpohl)
Nakrywanie i dekorowanie stołu to dyscyplina, w której każdy z nas może zebrać oklaski! Nietypowe pomysły łatwiej jednak zastosować przestrzegając niezmiennego od stuleci kanonu. Nawet na najpiękniej ozdobionym stole powinien bowiem panować ład, wynikający z ergonomii i porządku działań.

 

Jeśli chcemy, by nasz stół wyglądał naprawdę elegancko, pod każdym nakryciem ułóżmy tzw. podtalerz – płaską podstawkę ceramiczną lub drewnianą (przy ceremonialnych, np. świątecznych obiadach), albo stalową czy nawet plastikową (przy mniej oficjalnych przyjęciach). Na niej ustawiamy talerz do drugiego dania, a na nim – wymiennie – talerzyk na przystawki bądź zupę. Każdemu nakryciu powinna towarzyszyć serweta, najlepiej materiałowa. Sztućce układamy zgodnie z kolejnością serwowania potraw, począwszy od zewnętrznej strony nakrycia (przystawki zimne, gorące, zupa, danie główne, deser i owoce, kawa i herbata).

 

Mogą się wśród nich znaleźć widelec i nóż do filetowania ryb oraz łyżki do bulionu, nieco mniejsze od zwykłych (jeśli podajemy zupę w bulionówkach). Ponieważ liczby sztućców nie powinno się mnożyć w nieskończoność, jeśli planujemy też inne dania, sztućce do nich podajemy razem z potrawą. Kieliszki do wody (największy) oraz win ustawiamy po prawej stronie nakrycia, podobnie jak filiżankę do kawy.

 

Łyżeczka i widelczyk do deserów (ten ostatni przeznaczony do ciast kremowych) układamy nad nakryciem, przeciwnie względem siebie.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".