Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolory w strefie dziennej

Zabawa kolorami to rozrywka wytrawna, a przy tym niezbyt kosztowna. Wprawdzie przemalowanie ścian pochłania więcej pieniędzy i wysiłku, niż wymiana zasłon i poduszek, ale jedno i drugie nas nie zrujnuje, a może wpłynąć bardzo korzystnie na nasze samopoczucie.

Kolory w strefie dziennej
(fot. Komfort)
Kolory mają wielką moc. Siła ich oddziaływania znana jest od dawna, a szczegóły zagadnienia bezustannie poddawane są badaniom. Urządzając dom – czyli miejsce, w którym powinniśmy zawsze czuć się doskonale – warto ten potencjał wykorzystać. Nie oznacza to, że ściany należy ubrać w barwy tęczy. Kolorystyczna koncepcja wnętrz powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana, czyli dostosowana do warunków przestrzennych i oświetleniowych, a także do potrzeb i usposobienia tych, którzy są tu najważniejsi – domowników.

 

Pamiętajmy, że kolor, który jednego drażni, innego pozytywnie pobudza. Odcień w niewielkiej dawce działający jak ożywcza witamina, w dużym natężeniu może przytłaczać, budzić irytację albo po prostu męczyć. Barwa, która w jasnym, dobrze doświetlonym pokoju od południa wprowadza harmonię i „uspokaja” aranżację, w niewielkim pomieszczeniu z niedoborem światła dziennego może zadziałać jak silny depresant. A przecież są jeszcze połączenia: kolory działają na siebie wzajemnie w sposób czasem zupełnie nieoczekiwany. Zatem do dzieła – przydadzą się pędzle, wałki, próbki farb i wiele wyobraźni!

Z wentylem bezpieczeństwa

Tym, którzy nie lubią eksperymentów lub po prostu nie mają na nie czasu, polecamy biel i gamę odcieni off white – szarości, kremy, rozbielone beże. To bezpieczna baza – doskonałe podłoże dla pomysłów mniej ryzykownych, a przynoszących czasem spektakularne efekty. Jednolicie jasne wnętrze staje się areną, na której indywidualne popisy zyskują na sile wyrazu. Na takim tle każdy ciemny element będzie lepiej widoczny, a jego forma zostanie uwypuklona. Dlatego często wybieramy biel jako tło dla aranżacji tradycyjnych, w których pierwsze skrzypce grają finezyjne formy krzeseł, eleganckie meandry żyrandoli i kinkietów, obrazy w rzeźbionych ramach, a nawet ozdobne końcówki karniszy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".