Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie łazienki

Dzięki nowoczesnym oprawom i systemom oświetleniowym, światło dociera do najciemniejszych zakamarków pomieszczenia. Możemy je montować na wszystkich poziomach – w suficie, ścianie, podłodze. Łazienka okazuje się szczególnie atrakcyjnym miejscem do świetlnych eksperymentów, bowiem rozjaśnić kolorowym blaskiem można również meble, wannę czy armaturę.

NA POZIOMACH

 

Oświetlenie łazienki to sprawa najwyższej wagi – wcale nie jest mniej ważne od mebli lub płytek na podłodze. To ono jest odpowiedzialne za nastrój w pomieszczeniu i komfort wykonywania codziennej toalety i makijażu. Od niego zależy czy relaks w wannie będzie pełny i czy dobrze wyszorujemy dziecko, które właśnie wróciło z placu zabaw (na światło dzienne mogą liczyć tylko ci, którzy mają łazienkę z oknem, i to tylko w ciągu dnia).

 

Oświetlenie łazienki musi być uwzględnione już w projekcie łazienki lub zaplanowane przed jej remontem. Nie jest to bowiem kwestia zainstalowania jednego górnego plafonu, ale kilku punktów świetlnych w różnych miejscach i na dwóch lub trzech poziomach. Podstawowe jest światło ogólne, czyli sufitowe. Standardowo umieszczamy w centralnym punkcie praktyczny i przystosowany do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza plafon. Właściciele dużych salonów kąpielowych decydują się niekiedy na oprawy wiszące, które równie dobrze mogłyby znaleźć się w pokoju.

 

Dość modne przez pewien czas było stosowanie podświetlanych podwieszanych sufitów, a także (bardziej dekoracyjne niż praktyczne) efekty typu rozgwieżdżone niebo. W nowoczesnych projektach odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz iluminacji przedmiotów – wanien, kabin i mebli łazienkowych, a rolę diod sufitowych przejmują dużych rozmiarów rozświetlone deszczownie, będące częścią nowoczesnych systemów prysznicowych.

fot. MODICA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".