Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.

U SIEBIE W DOMU

 

Czy można mieć własną saunę? Jak najbardziej – gotowe zabudowy i wyposażenie sprzedają już nawet niektóre hipermarkety budowlane. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni i chęć do zmagań z wysoką temperaturą. Na samą saunę wcale nie trzeba dużo miejsca.

 

Na rynku są kabiny małe, jednoosobowe, które zajmują powierzchnię ok. 1,5–2 m2 (ale jeśli w domu jest więcej przestrzeni, można pokusić się o kupno sauny 3- lub 4-osobowej). Bardzo istotna jest wysokość – ze względów bezpieczeństwa, kabina nie może być niższa niż 1,9 m, a więc i pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2 m wysokości. Kabina to jednak nie wszystko – wokół niej powinna być też tzw. strefa sucha, czyli miejsce, w którym można się rozebrać, wytrzeć ciało po kąpieli pod prysznicem i wypocząć na leżance.

 

Warunkiem koniecznym jest dobra wentylacja oraz doprowadzenie zasilania do pieca. Jeśli kabina sauny jest połączona z kabiną prysznicową, musi być również ujęcie ciepłej i zimnej wody oraz odpływ. Istotna jest także bliskość łazienki lub samej kabiny prysznicowej, by można było umyć się przed i po pobycie w saunie i, co bardzo ważne, schładzać co jakiś czas ciało w trakcie seansu.

fot. HARVIALAND

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".