Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki łazienkowe

Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe to drabinki, czyli dwa pionowe kolektory i rzędy poprzecznych rurek. Na rynku istnieje jednak wiele innych ciekawych propozycji, bowiem formy grzejników to dziś już niemal wyłącznie sprawa wyobraźni projektantów. Technologia jest na tyle zaawansowana, że praktycznie nie narzuca ograniczeń.

MOMENT WYBORU

 

Wiele nowoczesnych grzejników, które można z powodzeniem stosować w łazience, to niemal dzieła sztuki użytkowej. Jednak o wyborze konkretnego modelu powinny decydować głównie parametry techniczne i względy instalacyjne. Jeśli chcemy wymienić stary grzejnik żeliwny bez przebudowy instalacji, najlepiej wybrać aluminiowy, ponieważ najłatwiej go dopasować pod względem mocy, wymiarów i rozstawu króćców przyłączeniowych.

 

Z aluminium powstają przede wszystkim modele członowe. Nie nadają się one do instalacji z miedzi, bowiem reakcje chemiczne spowodują jej szybką korozję. W tym przypadku, zamiast aluminiowych, lepsze będą grzejniki stalowe.

 

Ze stali wykonywane są przeważnie „drabinki” i grzejniki płytowe, stosowane zwykle w innych pomieszczeniach domu. Jeśli w łazience jest mało miejsca, warto zastanowić się nad modelem konwektorowym, który w stosunku do rozmiarów ma największą moc.

 

Grzejnik konwektorowy może być przyłączany do c.o. Element grzejny – miedziana rura w kształcie litery U – umieszczony jest pod obudową. Oddaje on ciepło do góry, dlatego powinien być instalowany możliwie nisko. Wyżej lokujemy zwykłe drabinki, które ciepło oddają całą powierzchnią, we wszystkich kierunkach. Przy okazji, na kolektorach można wieszać ręczniki.

fot. ZEHNDER POLSKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".