Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż

Marzysz o czymś więcej niż słuchawka prysznicowa na drążku? W dziedzinie hydromasażu najbardziej niezwykłe marzenia się spełniają, bo nowoczesne urządzenia kopiują naturę – a ściślej mówiąc – jej efekty specjalne. Zanim jednak zafundujemy sobie mżawkę, kaskadę wodną lub gorące źródła, warto poznać zalety i wady popularnych paneli prysznicowych, zestawów podtynkowych i wanien z hydromasażem.

SZYBKI PRYSZNIC

Panele prysznicowe częściej niż kiedyś zastępują w naszych domach wanny. Czy oferują coś szczególnego? Prawdą jest, że są niezastąpione, gdy zależy nam na szybkim porannym prysznicu. Są też coraz doskonalsze – nawet niezbyt drogie mogą zapewnić przyjemny i dobroczynny masaż całego ciała. Po takiej rekomendacji chciałoby się od razu pobiec do sklepu, jednak wybór odpowiedniego modelu to zadanie, które wymaga przemyślenia.

Panele różnią się ilością funkcji, wyposażeniem i oczywiście ceną. Najprostsze mają 2–3 dysze, główkę prysznicową i głowicę górną. Bardziej zaawansowane dysponują 6, 8, a nawet 12 dyszami, główką prysznicową i dużą głowicą górną z kilkoma rodzajami strumienia, oświetleniem i baterią termostatyczną. Pracą dysz można sterować. Większość modeli ma sterowanie manualne w postaci baterii z mieszaczem oraz przełącznika, którym ustawiamy rodzaj hydromasażu.

W panelach wyższej klasy montowane jest sterowanie elektroniczne. Wówczas za pomocą przycisków wybieramy masaż, temperaturę wody i programujemy odpowiednie ustawienia. Jednak nie zawsze można pozwolić sobie na montaż bogato wyposażonego modelu. Wszystkiemu winne jest ciśnienie wody w instalacji. Najprostsze panele mogą pracować już przy ciśnieniu wynoszącym 1 bar, ale większość wymaga przynajmniej 1,5–2 barów (zgodnie z prawami fizyki, im więcej dysz, tym potrzebne jest wyższe ciśnienie wody w instalacji).

Jednak w stosunku do rozbudowanych systemów prysznicowych, panele mają i tak niewielkie wymagania dotyczące ciśnienia, wody, przepustowości odpływu czy wielkości wnęki prysznicowej. Dodatkową ich zaletą jest łatwość montażu. Wystarczy podłączyć panel do instalacji wodnej i – jeśli ma oświetlenie lub sterowanie elektroniczne – do prądu, a następnie zawiesić na ścianie.

fot. JACUZZI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze