Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja stołu

Kiedy ludzie żyją wygodnie i w miarę dostatnio, poświęcają czas przyjemnościom oraz sztuce. W tym również sztuce gotowania i serwowania posiłków. Nic dziwnego więc, że temat gotowania jest dziś modny i coraz częściej pojawia się w mediach. Do szerokiej publiczności docierają najwięksi szefowie kuchni, a my chcemy się od nich uczyć i jeść coraz lepiej i coraz piękniej.

ZACZYNAMY OD PODSTAW

 

Wspólne posiłki przy stole dają nam przyjemność i chętnie je celebrujemy. Przy tym zwracamy uwagę nie tylko na smak potraw, ale także na sposób ich podania. Na ogólne wrażenie ma wpływ bardzo wiele czynników. Znaczenie ma nawet kształt stołu, choć oczywiście trudno wymieniać mebel w zależności od rodzaju spotkania. Warto jednak wiedzieć, że okrągły sprzyja swobodnej atmosferze i umożliwia luźne rozmowy. Prostokątny sprawdzi się podczas specjalnych i oficjalnych spotkań.

 

Ważne jest również zachowanie odległości między gośćmi, a także między nakryciami. Optymalna wynosi 80 cm i liczy się ją od (środka) jednego do drugiego, sąsiadującego talerza. Większa odległość utrudnia komunikację, a stół może wyglądać zbyt ubogo. Mniejsza stwarza dyskomfort podczas jedzenia i wywołuje wrażenie natłoku elementów.

 

Nakrycie stołu musi być dobrane do charakteru spotkania. Biel i naczynia o klasycznej formie i delikatnych zdobieniach zwykle rezerwuje się dla uroczystości takich, jak wesele czy kolacja wigilijna. Z kolei serweta w kratę i kolorowa prosta zastawa idealnie pasują do śniadania na tarasie.

 

Obrus i tekstylne podkładki pod naczynia stanowią bazę i punkt odniesienia dla kolejnych elementów pojawiających się na stole. Tkane, wyszywane albo wykonane z adamaszku sprawiają, że stół nabiera eleganckiego, luksusowego charakteru, podczas gdy tkaniny bawełniane dodają świeżości i wprowadzają rustykalny klimat. Ważne, aby kolor i struktura, zarówno obrusa, jak i serwetek, były dobrane do porcelany, szkła i sztućców. Tekstylia stołowe muszą mieć też odpowiedni rozmiar. Obrusy i bieżniki powinny zwisać z krawędzi stołu po około 25–30 cm z każdej strony.

fot. ROSENTHAL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".