Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kuchenne AGD

Bez piekarnika czy lodówki nie sposób dziś funkcjonować. Urządzenia te pomagają w codziennym życiu i oszczędzają nasz cenny czas. Wymagają też sporo miejsca, które trzeba wygospodarować w kuchni. Na szczęście dzisiejsze urządzenia AGD są też estetycznie i pomysłowo wykonane, dlatego z każdym wnętrzem mogą stworzyć zgrabną całość.

SERCE KUCHNI

 

Dla wielu rozgrzany i podświetlony piekarnik jest symbolem kuchni. Jego rola wciąż wzrasta wraz z dodawaniem przez producentów nowych funkcji. Grill, termoobieg i programy automatyczne to już standard. Od nowoczesnego urządzenia oczekujemy funkcji dodatkowych, takich jak zdrowe i modne gotowanie na parze czy tryb kuchenki mikrofalowej (który w połączeniu z tradycyjnym grzaniem pozwala przyspieszyć czas przygotowania potrawy).

 

Nie chcemy przy tym poświęcać czasu na czyszczenie piekarnika, dlatego tak atrakcyjne są modele, które robią to same. Piekarniki z funkcją pirolizy rozgrzewają się do temperatury 500°C i wówczas, w ciągu 2–3 godzin, resztki spalają się na popiół, który potem wystarczy wymieść. Inne urządzenia mają alternatywne rozwiązanie, czyli ścianki pokryte łatwymi do czyszczenia powierzchniami, np. emalią katalityczną, ułatwiającą rozkładanie się zanieczyszczeń.

 

NA CZYM POSTAWIĆ GARNEK

 

Do piekarnika dobieramy płytę grzejną. Wcześniej jednak musimy zdecydować, jaki typ płyty będzie najlepszy. Najpopularniejsze są płyty gazowe, ze względu na najniższy koszt eksploatacji i przyzwyczajenia użytkowników. Wyposażone są w tradycyjne palniki gazowe, na ogół cztery. Niekiedy jeden z nich to palnik turbo, z podwójnym wieńcem płomienia.

 

Płyty elektryczne, które mają palniki w postaci płytek (grzałki pokryte żeliwem), wychodzą już z użycia. Zastępują je proste w obsłudze płyty ceramiczne o gładkiej i płaskiej powierzchni. Na płycie znajdują się różnego rodzaju pola grzejne, wokół których powierzchnia pozostaje chłodna. Kolejny rodzaj to płyty indukcyjne. Z zewnątrz wyglądają tak samo jak ceramiczne, różnica polega na sposobie wytwarzania ciepła. Są sporo droższe od standardowych płyt ceramicznych, ale za to mniej energochłonne i pozwalają skrócić czas gotowania.

fot. SIEMENS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".