Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie kuchni

Światło w kuchni musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Potrzebne jest nad blatem, przy którym pracujemy, nad płytą grzewczą i nad zlewozmywakiem. Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność, powinno poprawiać atmosferę we wnętrzu i podkreślać jego elementy dekoracyjne.

PRZY PRACY

 

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Może nie tylko poprawić atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, ale również podkreślić elementy dekoracyjne pomieszczenia. Wybierając oświetlenie do kuchni, trzeba zwrócić uwagę zarówno na barwę światła, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam użycie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

 

Światło w kuchni powinno być skierowane przede wszystkim na blat roboczy, zlewozmywak i płytę grzewczą. Jeśli we wnętrzu będzie tylko jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa, wówczas pracując przy blacie pod ścianą, będziemy sobie zasłaniać światło. Źródła światła nie mogą też oślepiać pracującej osoby. Rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ukierunkowanego na określone punkty lub delikatne rozproszone, ale to drugie może okazać się niewystarczająco silne. Oprawy oświetleniowe umieszcza się na ścianie nad blatem lub montuje pod górnym szeregiem szafek; można też zastosować zestawy opraw na szynie – mogą one mieć regulowany kąt nachylenia i być przesuwane wzdłuż szyny.

 

Oświetlenie (zwykle halogenowe) stanowi też najczęściej integralną częścią wyciągów kuchennych. Jest ono bardzo przydatne podczas gotowania. Kupując okap warto sprawdzić, czy oświetlenie może działać również wówczas, gdy nie włączamy wyciągu.

fot. BULTHAUP

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".