Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolory w strefie dziennej

Posługując się kolorami, możemy kształtować optycznie proporcje pomieszczenia i kreować jego klimat. Sprawić, by sprzyjało relaksowi lub odwrotnie – aktywności. Do tych sztuczek potrzebne będą farby, tkaniny i nieco wyobraźni.

ZABAWA W CIEPŁO-ZIMNO

 

Zestawianie kolorów we wnętrzu to duże pole do eksperymentowania, ale też trudna sztuka. Jeśli się powiedzie, zmieni wnętrze nie do poznania. Z małego wyczaruje przestronne, a z nieciekawego – nadające się na okładki pism. By odnieść sukces w kreowaniu przestrzeni kolorami, warto znać kilka zasad.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciemne, zdecydowane barwy pomniejszają pomieszczenie, natomiast jasne sprawiają, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości. Powiększające zdolności jasnych kolorów są zdecydowanie bardziej widoczne w przypadku chłodnych barw, takich jak błękit lub szarość.

 

Kolory wywołują też inne złudzenia optyczne. Przykładem może być zjawisko atakowania i ustępowania. Ciepłe barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć, są atakujące i zawsze wydają się być bliżej, dlatego pomalowane nimi ściany optycznie pomniejszają pomieszczenie. Z kolei zimne kolory, czyli ustępujące, zawsze wydają się być dalej, więc ich zastosowanie sprawi, że wnętrze nabierze głębi i przestronności. Reguły te odnoszą się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się być bardziej odległe.

fot. EKSIM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".